Forum

aby założyć posty i tematy.

Jak uwzględnić w zeznaniu rocznym dodatkowe dochody?

Dzień dobry.

Chciałbym zapytać, w jakich rubrykach na portalu podatki.gov należy dopisać dochody za sprzedaż przedmiotów w Internecie, a także za pracę dodatkową, wykonywaną poprzez Internet (ankiety itp.). Jestem zwykłym podatnikiem (osobą fizyczną), a głównym źródłem dochodu jest PIT z zakładu pracy. Myślę, że w przypadku chęci uwzględnienia dodatkowych dochodów należy przełączyć się z PIT-37 na PIT-36, jednak chciałbym uzyskać pomoc, odnośnie tego, gdzie konkretnie należy wpisać dochody z podanych przeze mnie dodatkowych źródeł, a także jak je prawidłowo wyliczyć.

Przychody ze sprzedaży przedmiotów w Internecie (o ile przychody te nie są osiągane w ramach działalności gospodarczej) powinny być wykazywane w polu 112 lub 170 zeznania PIT-36.

Z kolei przychody z pracy dodatkowej - zależnie od okoliczności danego przypadku - mogą być przychodami ze świadczenia usług na podstawie umowy zlecenie wykazywany w polach 98 lub 156 zeznania PIT-36, przychodami z tzw. działalności nierejestrowanej wykazywanymi w polach 116 lub 174 zeznania PIT-36 lub przychodami z innych źródeł wykazywanymi w polach 124 lub 182 zeznania.

Wszystkie wskazane pola zeznania PIT-36 dotyczą wersji 31 tego zeznania.