Forum

aby założyć posty i tematy.

Transakcja łańcuchowa

Kupiliśmy materiał od firmy z siedzibą w Holandii, zarejestrowaną na potrzeby VAT w Holandii, Niemczech i w Polsce. Firma holenderska kupiła towar we Włoszech i wystawiła nam fakturę na niemieckim NIPie, wskazując dostawę wewnątrzwspólnotową z art. 138 dyrektywy 2006/112/EC. Transakcja na warunkach CPT. Towar przyjechał do nas bezpośrednio z Włoch od firmy włoskiej (jej dane figurują na CMR). Czy firma holenderska prawidłowo wystawiła fakturę na NIPie DE, skoro ma rejestrację w Polsce? Czy mogę tu rozpoznać WNT?

Nie ma tutaj WNT w Państwa firmie, bo dostawą ruchomą jest dostawa dokonana przez firmę włoską na rzecz firmy holenderskiej (na podstawie art. 22 ust. 2b ustawy o VAT), a z treści pytania nie wynika, aby firma holenderska skorzystała z procedury uproszczonej dla wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych (w dyrektywie 2006/112 jest to art. 141). W konsekwencji WNT wystąpił tutaj w firmie holenderskiej, zaś dostawa dokonana przez tę firmę dla Państwa jest polską dostawą krajową.

Przy czym skoro firma holenderska jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT, to na niej ciąży obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu dokonanej dostawy towarów. Co oznacza, że powinna ona wystawić fakturę z polskim VAT oraz polskim numerem VAT (NIP).

Firma holenderska ma rejestrację VAT w Polsce i dlatego moje wątpliwości budzi wystawiona faktura z NIPem DE. Czy nie powinni rozpoznać WNT w Polsce, a nam wystawić fakturę z polskim VAT?

Przy opodatkowaniu tej transakcji na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy VAT, czy prawidłowym jest podanie na fakturze wystawionej przez podmiot holenderski adnotacji o dostawie wewnątrzwspólnotowej z art 138 dyrektywy UE

W pierwszej kwestii poprawiłem wcześniejszy wpis, bo popełniając go wyparłem informację o polskiej rejestracji VAT holenderskiej firmy. Co do kwestii drugiej - moim zdaniem w przedstawionych okolicznościach firma holenderska nie dokonuje WDT (WDT dokonuje firma włoska), a w konsekwencji nie miała podstaw do potraktowania dostawy jako wewnątrzwspólnotowej zgodnie z art. 138 Dyrektywy.

dziękuję