Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość z Niemiec

Pytanie: Spółka mająca siedzibę w Polsce, czynny podatnik VAT wysyła swoje towary do Niemiec. W Niemczech posiada magazyn i jest zarejestrowana do VAT. Sprzedawać towary będzie osobom fizycznym zarówno z Niemiec jak i z innych krajów Unii Europejskiej. Czy WSTO z Niemiec do osób fizycznych z innych krajów UE podlegać będzie limitowi 10.000 EUR rejestracji do procedury OSS, czy też każda dostawa z Niemiec do osób fizycznych spoza Niemiec podlegać będzie opodatkowaniu w kraju, w którym kończy się wysyłka juz od pierwszej dostawy? Czy sprzedaż z Niemiec do osób fizycznych w Niemczech będzie opodatkowana bez żadnego limitu na terenie Niemiec?

Odpowiedź: W przedstawionej po przekroczeniu limitu 10.000 euro przez dokonywane z Niemiec dostawy stanowiące wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (zakładając, że podatnik nie dokonuje wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość), dostawy te będą opodatkowane podatkiem VAT w państwach członkowskich przeznaczenia. W związku z tym spółka albo będzie rozliczała podatek VAT na zasadach obowiązujących w tych państwach, albo za pośrednictwem Polski w ramach unijnej procedury OSS (po uprzedniej rejestracji na potrzeby tej procedury).

Uzasadnienie: W pierwszej kolejności wyjaśnić pragnę, że kwota 10.000 euro/42.000 zł nie jest limitem rejestracji do unijnej procedury OSS. Kwota ta stanowi granicę, której przekroczenie skutkuje wyłączeniem możliwości stosowania traktowania dostaw stanowiących wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (dalej WSTO) jako opodatkowanych w państwie członkowskim rozpoczęcia transportu lub wysyłki (zob. art. 22a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.).

Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że limit ten jest wspólny dla WSTO dokonywanych z i do wszystkich państw członkowskich. W konsekwencji w przedstawionej po przekroczeniu limitu 10.000 euro przez dokonywane z Niemiec dostawy stanowiące WSTO (zakładając, że podatnik nie dokonuje WSTO z innych państw członkowskich), dostawy te będą opodatkowane podatkiem VAT w państwach członkowskich przeznaczenia. W związku z tym spółka albo będzie rozliczała podatek VAT na zasadach obowiązujących w tych państwach, albo za pośrednictwem Polski w ramach unijnej procedury OSS (po uprzedniej rejestracji na potrzeby tej procedury).

Wyjaśnić jednocześnie pragnę, że dostawy wewnątrzkrajowe (np. z Niemiec do Niemiec) nie stanowią WSTO (zob. art. 2 pkt 22a u.p.t.u.), a w konsekwencji podatek VAT z tytułu ich dokonywania podlega rozliczeniu w państwach dokonywania tych dostaw zawsze na zasadach ogólnych. W konsekwencji w przedstawionej sytuacji z tytułu dokonywania dostaw dla osób prywatnych z Niemiec podatnik będzie obowiązany do rozliczania niemieckiego podatku VAT (na zasadach określonych niemieckimi przepisami) bez uwzględniania limitu 10.000 euro.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 12 października 2021 r. dla:  

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi