Podatek od czynności cywilnoprawnych

  • Podatek od ustnej umowy pożyczki

    Pytanie: Pożyczam kwotę 3000 zł. Osoba pożyczająca przekazuje mi weksel własny na kwotę 3000 zł. Brak umowy pożyczki jest tylko weksel. Strony są osobami fizycznymi. 1. Czy należy po zapłacie weksla odprowadzić kwotę podatku do urzędu skarbowego? Jaki to podatek? 2. Jeżeli swoja należność dochodzę przed sądem, co z kwotą powiększoną? Odpowiedź: W przedstawionej sytuacji została zawarta […]

  • Zakup prawa do korzystania z ogródka działkowego a podatek od czynności cywilnoprawnych

    Pytanie: Czy zakup prawa do korzystania z ogródku działkowego (dzierżawy ogródku działkowego) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) jak przy zakupie gruntu? Jeżeli tak to w jakim terminie po zakupie dzierżawy takiego ogródku działkowego powinno się rozliczyć wobec Urzędu Skarbowego? Odpowiedź: Umowa sprzedaży prawa do korzystania z ogródka działkowego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według […]

  • Pożyczka udzielona fundacji przez fundatora a PCC

    Pytanie: Czy pożyczka udzielona Fundacji przez Fundatora tj. Diecezję (Kościoła Prawosławnego) podlega opodatkowaniu podatkiem pcc? Pożyczka jest udzielona na cele statutowe fundacji, jeżeli fundacja nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego? Odpowiedź:Prawdopodobnie pożyczka udzielona fundacji, o której mowa, przez jej fundatora jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2%. Uzasadnienie: Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności […]

  • Pożyczka udzielona spółce z o.o. przez wspólnika

    Pytanie: Spółka z o.o. posiada 5000 zł kapitału. Wspólnik posiadający udziały o wartości 4.950 zł chce udzielić spólce pożyczki w wysokości 50.000.Wspólnik pozostaje w związku małżeńskim. Jakich obowiązków podatkowych powinien dopełnić? Odpowiedź: Wskazana umowa pożyczki będzie zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym nie wystąpią żadne obowiązki w zakresie opodatkowania tym podatkiem. Spółka z […]

  • Przeznaczenie zysku na kapitał zakładowy spółki z o.o.

    Pytanie: Spółka z o.o., której udziałowcami są dwie osoby fizyczne przeznaczyła zysk za 2016 r. na kapitał zakładowy. Czy od takiego zdarzenia należy zapłacić PCC? Jeżeli tak to od którego dnia liczyć termin 14 dni, od daty uchwały czy daty wpisu do KRS? Jaka powinna być podstawa opodatkowania: po odjęciu 19% PIT, czy przed? Odpowiedź: W przedstawionej […]

  • Zakup maszyny poza terytorium Polski a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

    Pytanie: Przedsiębiorca nabył maszynę od osoby fizycznej w Czechach. Czy taka transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Odpowiedź: Odpowiedź na pytanie zależy od miejsca zawarcia umowy sprzedaży maszyny. Jeżeli umowa ta została zawarta na terytorium Polski, podlega ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przeciwnym razie umowa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Uzasadnienie: Opodatkowaniu podatkiem […]

  • PCC od umów pożyczek udzielanych przez podatników VAT

    Pytanie: Czy należy zapłacić podatek PCC od pożyczki udzielonej przez spółkę komandytową innej spółce komandytowej? Odpowiedź: Odpowiedź na pytanie zależy od przyjęcia jednego z dwóch stanowisk odnośnie skutków udzielania pożyczek przez podmioty będące podatnikami VAT. Uzasadnienie: Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają, między innymi, umowy pożyczek pieniężnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia […]

  • Zakup na licytacji komorniczej a podatek od czynności cywilnoprawnych

    Pytanie: Na licytacji komorniczej zostało zakupione prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz grunt oznaczony w księdze wieczystej jako grunt orny. Na obydwie nieruchomości kupujący otrzymał z Sądu postanowienie o przysądzeniu własności. Czy od tych nieruchomości kupujący jest obowiązany opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Jeżeli tak, to w jakiej dacie powstaje obowiązek podatkowy? Czy jest to data […]