Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Jak rozliczyć opisaną transakcję: Polska firma sprzedaje towar firmie szwajcarskiej natomiast towar wysyłany jest przez Polską firmę bezpośrednio do firmy w Czechach. Faktura wystawiona jest na firmę szwajcarską z jaką stawką? O WDT? Czy musimy mieć VAT UE firmy czeskiej do której jedzie towar? Czy tu mamy transakcję trójstronną?
Odpowiedź: Sposób postępowania zależy od tego czy szwajcarski nabywca towaru jest zarejestrowany jest jako podatnik VAT UE w innym niż Polska państwie członkowskim (jest to sytuacja jak najbardziej możliwa, gdyż rejestrować się jako podatnicy VAT UE mogą również podatnicy spoza Unii Europejskiej). Jeżeli tak, dokonana na jego rzecz dostawa może stanowić wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0% (o ile spełnione są określone przepisami art. 42 u.p.t.u. warunki zastosowania tej stawki VAT). W przeciwnym razie dokonana na jego rzecz dostawa towaru jest dostawą krajową (mimo wysyłki laptopa do Czech) opodatkowaną podatkiem VAT według – najprawdopodobniej - stawki podstawowej 23%. A zatem wskazaną dostawę powinniście Państwo udokumentować fakturą wystawioną ze stawką 0% (jeżeli założycie Państwo, że warunki wystąpienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz opodatkowania jej stawką 0% zostaną spełnione) lub fakturą ze stawką krajową, zapewne 23% (jeżeli założycie Państwo, że warunki wystąpienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz opodatkowania jej stawką 0% nie zostaną spełnione).
Uzasadnienie: Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.), czyli wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 u.p.t.u. (a więc w wykonaniu dostawy towarów) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (zob. art. 13 ust. 1 u.p.t.u.). Warunkiem występowania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów jest najczęściej, aby nabywca był zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (zob. art. 13 ust. 2 pkt 1 i 2 u.p.t.u.).
W świetle powyższego sposób postępowania zależy od tego czy szwajcarski nabywca towaru jest zarejestrowany jest jako podatnik VAT UE w innym niż Polska państwie członkowskim (jest to sytuacja jak najbardziej możliwa, gdyż rejestrować się jako podatnicy VAT UE mogą również podatnicy spoza Unii Europejskiej). Jeżeli tak, dokonana na jego rzecz dostawa może stanowić wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0% (o ile spełnione są określone przepisami art. 42 u.p.t.u. warunki zastosowania tej stawki VAT). W przeciwnym razie dokonana na jego rzecz dostawa towaru jest dostawą krajową (mimo wysyłki laptopa do Czech) opodatkowaną podatkiem VAT według – najprawdopodobniej - stawki podstawowej 23% (zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 u.p.t.u.). A zatem wskazaną dostawę powinniście Państwo udokumentować fakturą wystawioną ze stawką 0% (jeżeli założycie Państwo, że warunki wystąpienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz opodatkowania jej stawką 0% zostaną spełnione) lub fakturą ze stawką krajową, zapewne 23% (jeżeli założycie Państwo, że warunki wystąpienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz opodatkowania jej stawką 0% nie zostaną spełnione).
Z przepisów nie wynika przy tym, aby konieczne było posiadanie przez Państwa numeru VAT UE czeskiej firmy, do której towar zostaje wysłany. W szczególności nie jest to konieczne, jeżeli przedmiotową dostawę traktujecie Państwo jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0%.
Nie jest przy tym wykluczone, że wskazana transakcja jest wewnątrzwspólnotową transakcją trójstronną, o której mowa w art. 135 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. Dla Państwa jako pierwszego w kolejności podatnika uczestniczącego w takiej transakcji nie ma to jednak większego znaczenia.
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Odpowiedź udzielona w dniu 18 października 2023 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi