Wymóg wskazania podstawy prawnej zwolnienia na fakturze

Pytanie: Czy faktura dokumentujące sprzedaż zwolnioną z podatku VAT musi zawierać informacje o podstawie prawnej zastosowania stawki zwolnionej z podatku VAT? Zwolnienie dotyczy sprzedaży nieruchomości w trybie art. 43 ust. 9 ustawy o VAT.

Odpowiedź: Tak, faktura dokumentująca zwolnioną od podatku VAT dostawę terenu niezabudowanego innego niż teren budowlany powinna zawierać wskazanie podstawy prawnej zwolnienia (chyba że faktura taka jest wystawiana przez podatnika korzystającego ze zwolnienia podmiotowego).

Uzasadnienie: Z art. 106e ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r., poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., wynika, że faktury dokumentujące dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u. albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 u.p.t.u. zawierać powinny wskazanie:

  • przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,
  • przepisu dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub
  • innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia.

Powoduje to, że faktury dokumentujące zwolnione od podatku VAT dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane powinny co do zasady zawierać wskazanie podstawy prawnej zwolnienia, tj. art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u.

Jest tak również, jeżeli wystawiana faktura dokumentująca taką dostawę zawiera zakres danych węższy niż określony w art. 106e u.p.t.u., na co pozwala § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1979) – dalej r.f. Również bowiem w takich przypadkach przepisy wymagają wskazania na fakturze przepisu ustawy, aktu wydanego na podstawie ustawy, przepisu dyrektywy 2006/112/WE lub innej podstawy prawnej, zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku (zob. § 3 pkt 1 lit. h r.f.).

Wyjątek od powyższego ma miejsce, jeżeli fakturę wystawia podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego (zwolnienie to obejmuje sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł, jak również sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200.000 zł – zob. art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u.). W przypadkach takich wskazanie podstawy prawnej zwolnienia nie jest jednak konieczne (zob. § 3 pkt 3 r.f.).

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 8 października 2024 r. dla:

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi