Korzystanie z opodatkowania w formie ryczałtu przez komorników

Pytanie: Czy komornicy sądowi mogą skorzystać z opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym w 2022 r.?

Odpowiedź: Tak, komornicy sądowi mogą w 2022 r. wybierać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W takim przypadku uzyskiwane przez nich przychody z działalności komorniczej będą opodatkowane ryczałtem według stawki 15% przewidzianej dla usług prawnych.

Uzasadnienie: Z początkiem 2021 r. rozszerzona została możliwość korzystania z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w tym usunięta została większość wyłączeń możliwości korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu ze względu na rodzaj osiąganych przychodów. Obecnie możliwość tą wyłącza jedynie osiąganie przychodów z prowadzenia aptek, przychodów z działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz przychodów z działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych (zob. art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1993 z późn. zm. – dalej u.z.p.d.o.f.).

Powoduje to, że z opodatkowania w formie ryczałtu mogą obecnie korzystać również komornicy. Podobnie będzie w 2022 r., a więc nie ma przeszkód, aby w 2022 r. komornicy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W takim przypadku uzyskiwane przez nich przychody z działalności komorniczej będą opodatkowane ryczałtem według stawki 15% przewidzianej dla usług prawnych (zob. art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. l u.z.p.d.o.f.).

Tomasz Krywan

doradca podatkowy online

Porada podatkowa opracowana w dniu 12 grudnia 2021 r. dla: 

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi