Koszty hodowli psów rasowych

Pytanie: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, jest płatnikiem podatku VAT, sprzedaż dla osób fizycznych ewidencjonuje na kasie fiskalnej. Obecnie dodatkowo zarejestrował hodowlę psów rasowych i rozszerzył swoją działalność gospodarczą o odpowiednie kody PKD. Podatnik ma zawieszoną działalność gospodarczą. Podatnik po odwieszeniu działalności będzie prowadził działalność gospodarczą i równocześnie dział specjalny prowadząc dla każdej z działalności osobną księgę podatkową.

Czy koszty ponoszone w związku z hodowlą psów rasowych będą kosztem uzyskania przychodu w części dot. działów specjalnych po odwieszeniu działalności? Czy koszty ponoszone na utrzymanie zwierząt można traktować jak koszty stałe?

Odpowiedź: Tak, według mnie wskazane koszty ponoszone w związku z hodowlą psów rasowych (w tym koszty ponoszone na utrzymanie zwierząt) stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Przy czym koszty te są potrącalne obecnie, a nie dopiero po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Uzasadnienie: Na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r., poz. 226 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., dochody z hodowli psów stanowią dochody z działów specjalnych produkcji rolnej (zob. art. 10 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 2 pkt 3 u.p.d.o.f.). Są to zatem dochody z innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza.

Wskazać jednocześnie pragnę, że zasady prowadzenia działalności gospodarczej określają przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 221 z późn. zm.) – dalej u.p.p. Przepisy te między innymi przewidują możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej (zob. art. 22 ust. 1 u.p.p.). W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (zob. art. 25 ust. 1 u.p.p.).

Należy jednak zauważyć, że przepisów u.p.p. nie stosuje się między innymi do chowu i hodowli zwierząt (zob. art. 6 ust. 1 pkt 1 u.p.p.). Powoduje to, że hodowli psów nie dotyczą przepisy u.p.p., w tym przepisy o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej.

Z tego względu podatnik, o którym mowa, może prowadzić hodowlę psów mimo, że zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej. Jednocześnie skoro podatnik zdecydował się na opodatkowywanie dochodów z działalności gospodarczej według zasad określonych w art. 14 u.p.d.o.f., ponoszone przez niego koszty ponoszone w związku z hodowlą psów rasowych (w tym koszty ponoszone na utrzymanie zwierząt) stanowią koszty uzyskania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Przy czym koszty te są potrącalne obecnie, a nie dopiero po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy online

Porada podatkowa opracowana w dniu 22 kwietnia 2024 r. dla: 

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi