Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych współpracuje z inną firmą (spółką) na podstawie umowy B2B. Wykonuje usługi zgodne z PKD 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem (stawka ryczałtu 12%), jednak w umowie ma również paragraf dotyczący zwrotu wydatków: "jeśli wydatki bezpośrednio związane są ze świadczeniem usług, takie jak koszty przejazdów, noclegów i inne koszty niezbędne do świadczenia usług nie zostały poniesione bezpośrednio przez spółkę, partner sporządza zestawienie tych wydatków, a ich wartość powiększa jego wynagrodzenie i zostaje wykazana na osobnej fakturze". Jaką stawką powinny być opodatkowane fakturowane na podstawie tego paragrafu zwroty kosztów za: przejazdy taksówką, paliwo, winiety, a także diety krajowe, diety zagraniczne?
Odpowiedź: Uważam, że w przedstawionej sytuacji od wypłacanych spadkobiercom zmarłego wspólnika kwot dywidendy spółka z o.o. obowiązana jest na zasadach ogólnych pobierać 19% zryczałtowany podatek dochodowy.
Uzasadnienie: Jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych są kapitały pieniężne (zob. art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.). Jednocześnie do przychodów z kapitałów pieniężnych należą między innymi dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Powoduje to, że u wspólników spółek z o.o., którym wypłacane są dywidendy, powstają opodatkowane 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.) przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Do pobierania tego podatku obowiązane są jako płatnicy spółki z o.o. (zob. art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f.).
Jak przy tym stanowi art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., przepisów u.p.d.o.f. nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten wyłącza opodatkowanie podatkiem dochodowym dywidend wypłacanych po śmierci wspólników, jeżeli uchwała o wypłacie dywidendy została podjęta przed ich śmiercią (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 listopada 2020 r. - 0113-KDIPT2-3.4011.762.2020.2.KS).
Jednakże w przedstawionej sytuacji uchwały o wypłacie dywidendy zostały podjęte po śmierci dotychczasowego wspólnika, a więc w okresie, gdy rolę wspólnika pełnili łącznie spadkobiercy tego zmarłego wspólnika. Wyłączenie wynikające z art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. nie ma w tej sytuacji zastosowania, a w konsekwencji uważam, że od wypłacanych spadkobiercom zmarłego wspólnika kwot dywidendy spółka z o.o. obowiązana jest na zasadach ogólnych pobierać 19% zryczałtowany podatek dochodowy.
Tomasz Krywan
doradca podatkowy online
Porada podatkowa opracowana w dniu 31 lipca 2022 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi