Płatność na rzecz faktora na rachunek spoza białej listy

Pytanie: Nasz dostawca towaru przeniósł wierzytelność na instytucję finansową Eurofaktor Polska SA. Tylko zapłata na jej rachunek zwalnia nas z długu wobec dostawcy towaru(taka informacja jest na FV) Zakupy są na wysokie kwoty wielokrotnie przekraczające 15tys. Eurofaktor ani jego rachunek nie figuruje na białej liście. Jak wygląda nasza sytuacja podatkowa jeżeli przelew bankowy np. 70 tys. zł regulujący fakturę od VAT-owca dokonywany jest na r-k Eurofaktor który nie jest VAT-owcem a więc nie jest zidentyfikowany na białej liście.

Odpowiedź: Z punktu widzenia VAT fakt dokonywania przez Państwa płatności na rachunek, który nie jest wskazany na białej liście, nie wywołuje żadnych dla Państwa skutków (w szczególności negatywnych skutków). Grozi natomiast Państwu wyłączenie możliwości zaliczenia płaconych kwot do podatkowych kosztów uzyskania przychodów oraz odpowiedzialność solidarna za zaległości podatkowe dostawcy. W celu wyłączenia stosowania wskazanych sankcji powinniście Państwo we wskazanym w uzasadnieniu terminie złożyć zawiadomienie ZAW-NR ze wskazanym numerem rachunku lub rachunku faktora, na które dokonywać będziecie Państwo płatności.

Uzasadnienie: Od 1 września 2019 r. funkcjonuje nowy prowadzony dla celów VAT wykaz podmiotów. Obejmuje on, między innymi, wszystkie podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT (w zakresie tym wykaz ten jest potocznie nazywany białą listą) oraz dotyczące ich informacje, w tym numery posiadanych przez nich rachunków bankowych oraz w SKOK-ach (zob. art. 96b ust. 3 pkt 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r., poz. 931 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.).

Przepisy VAT nie przewidują przy tym żadnych sankcji nakładanych na podatników, jeżeli płatność nie została dokonana na rachunek wskazany na białej liście. W konsekwencji z punktu widzenia VAT fakt dokonywania przez Państwa płatności na rachunek, który nie jest wskazany na białej liście, nie wywołuje żadnych dla Państwa skutków (w szczególności negatywnych skutków).

Dokonywanie płatności na rachunki, które nie są wskazane na białej liście, może natomiast wywoływać negatywne dla podatników konsekwencje na gruncie przepisów o podatku dochodowym (zob. art. 22p ust. 1 pkt 2 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz.U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm. – dalej u.p.d.o.f., oraz art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz.U. z 2021, poz. 1800 ze zm. – dalej u.p.d.o.p.) oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2021, poz. 1540 z późn. zm.) – dalej o.p. Dotyczy to również sytuacji, gdy płatności takie dokonywane są na rachunek faktorów (chyba że faktor jest bankiem lub SKOK-iem, co w przedstawionej sytuacji nie ma miejsca). A zatem w przedstawionej sytuacji grozi Państwu wyłączenie możliwości zaliczenia płaconych kwot do podatkowych kosztów uzyskania przychodów (sankcja określona przepisami u.p.d.o.f. oraz u.p.d.o.p.) oraz odpowiedzialność solidarna za zaległości podatkowe dostawcy (sankcja określona przepisami o.p.).

Sankcje te nie mają jednak zastosowania, jeżeli zapłata należności przez podatnika: została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 u.p.t.u., a podatnik złożył przy pierwszej zapłacie należności przelewem na ten rachunek zawiadomienie, o którym mowa w art. 117ba § 3 pkt 2 o.p., do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, który dokonał zapłaty należności, w terminie 14 dni (w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19; standardowy termin wynosi 7 dni) od dnia zlecenia przelewu. Zawiadomienie to jest składane na formularzu ZAW-NR. A zatem w celu wyłączenia stosowania wskazanych sankcji powinniście Państwo we wskazanym terminie złożyć zawiadomienie ZAW-NR ze wskazanym numerem rachunku lub rachunku faktora, na które dokonywać będziecie Państwo płatności.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy online

Porada podatkowa opracowana w dniu 4 sierpnia 2022 r. dla: 

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi