Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Czy rolnik, który oprócz działalności rolniczej prowadzi działy specjalne produkcji rolnej (fermy drobiu) i rolnicza się z tej działalności na podstawie podatku liniowego ma obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu przychodów uzyskiwanych sporadycznie z pomiotu kurzego pozyskanego naturalnie , który jest produktem ubocznym działu specjalnego produkcji rolnej? Czy może go potraktować jako przychód z działalności rolniczej?
Odpowiedź: Według mnie wskazane przychody ze sprzedaży pomiotu kurzego stanowią przychody z działów specjalnych produkcji rolnej (powiększające dochód opodatkowany u rolnika w formie podatku liniowego).
Uzasadnienie: Przepisami art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r., poz. 226 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., określone są źródła przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednym z takich źródeł są działy specjalne produkcji rolnej (zob. art. 10 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.).
Jak przy tym wynika z art. 2 pkt 3 u.p.d.o.f., do działów specjalnych produkcji rolnej należy między innymi fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego. W konsekwencji przychody z fermowej hodowli i chowu drobiu rzeźnego i nieśnego stanowią przychody z działów specjalnych produkcji rolnej.
Nie ma przy tym podstaw, aby za przychody z działów specjalnych produkcji rolnej nie uznawać przychodów ze sprzedaży produktów ubocznych prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej. W konsekwencji uważam, że również takie przychody są przychodami z działów specjalnych produkcji rolnej. Dlatego też według mnie wskazane przychody ze sprzedaży pomiotu kurzego stanowią przychody z działów specjalnych produkcji rolnej (powiększające dochód opodatkowany u rolnika w formie podatku liniowego).
Tomasz Krywan
doradca podatkowy online
Porada podatkowa opracowana w dniu 16 kwietnia 2024 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi