Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Czy należy opodatkować PIT w Polsce sprzedaż udziałów w Spółce z o.o. posiadającej nieruchomości i stanowiących poniżej 50% aktywów spółki na terenie RP przez wspólnika który jest rezydentem Niemieckim?
Odpowiedź: Nie, sprzedaż przez niemieckiego rezydenta udziałów w polskiej spółce z o.o., w której majątek nieruchomy stanowi mniej niż 50% aktywów majątkowych, nie generuje dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.
Uzasadnienie: Jak stanowi art. 3 ust. 2a u.p.d.o.f. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy.
Jak jednocześnie wynika z art. 3 ust. 2b pkt 6 u.p.d.o.f., za dochody (przychody) osiągane na terytorium Polski uważa się w szczególności przychody dochody (przychody) z tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości. Nie oznacza to, że w innych przypadkach dochody (przychody) z tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce nigdy nie stanowią dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski. Dochody (przychody) z tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) mogą bowiem również stanowić dochody (przychody) osiągane na terytorium Polski, jeżeli stanowią należności regulowane, w tym stawiane do dyspozycji, wypłacane lub potrącane przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia (zob. art. 3 ust. 2b pkt 7 u.p.d.o.p.).
Wskazane przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (zob. art. 4a u.p.d.o.f.). W omawianym przypadku są to polsko-niemiecka umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (tj. Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. - Dz. U. z 2005 r., Nr 12, poz. 90).
Z art. 13 ust. 2 tej umowy wynika, że zyski z przeniesienia własności akcji, udziałów lub innych praw w spółce, której aktywa majątkowe składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, położonego w Umawiającym się Państwie lub z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego, mogą być opodatkowane w tym Państwie. Uznać przy tym według mnie należy, że sytuacja taka ma miejsce, jeżeli majątek nieruchomy stanowi co najmniej 50% aktywów majątkowych spółki.
Jeżeli – tak jak rzecz się ma w przedstawionym stanie faktycznym – art. 13 ust. 2 polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, a w konsekwencji na podstawie art. 13 ust. 5 tej umowy zyski z przeniesienia własności akcji, udziałów lub innych praw w spółce podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 kwietnia 2018 r. (0114-KDIP3-2.4011.379.2017.4.MG), w której czytamy, że „zbycie przez rezydenta podatkowego Niemiec udziałów w polskiej spółce kapitałowej, której majątek składa się w mniej niż 50% z majątku nieruchomego lub praw do majątku nieruchomego położonego w Polsce, podlega opodatkowaniu wyłącznie na terenie Niemiec”.
Powoduje to, że sprzedaż przez niemieckiego rezydenta udziałów w polskiej spółce z o.o., w której majątek nieruchomy stanowi mniej niż 50% aktywów majątkowych, nie generuje dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce. Wynika to z przepisów polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Odpowiedź udzielona w dniu 27 września 2021 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi