Dopłata do spółki z o.o.

Pytanie: Spółka z o.o. zgodnie z umową (matka) zrobiła dopłatę na podwyższenie kapitału zakładowego w spółce córce (spółce z o.o.) i przelała na jej konto kwotę 100000 zł. Jakie skutki podatkowe rodzi ta operacja, zakładając iż wpis do KRS nastąpił w kolejnym roku po podjęciu uchwały i przelaniu pieniędzy na konto. Jakie skutki podatkowe rodzi ta operacja?

Odpowiedź: Otrzymanie przez spółkę-córkę przedmiotowej dopłaty stanowiło podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmianę umowy spółki. W związku z tym spółka-córka jest obowiązana do złożenia z tego tytułu deklaracji PCC-3 oraz zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych obliczonego według stawki 0,5%. Inne skutki podatkowe w związku z dokonaniem przedmiotowej dopłaty nie wystąpiły.

Uzasadnienie: Opodatkowaniu podatkiem od czynności podlegają, między innymi, zmiany umów spółek (zob. art. 1 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k. ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r., poz. 815 z późn. zm. – dalej u.p.c.c.). Za zmianę umowy spółki kapitałowej (w tym spółek z o.o.) uważa się zaś podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty (zob. art. 1 ust. 3 pkt 2 u.p.c.c.).

Powoduje to, że otrzymanie przedmiotowej dopłaty przez spółkę-córkę stanowiło podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmianę umowy spółki, przy czym obowiązek podatkowy z tego tytułu powstał według mnie z chwilą otrzymania dopłaty (data wpisu do KRS nie ma według mnie znaczenia). W związku z tym spółka-córka jest obowiązana do złożenia z tego tytułu deklaracji PCC-3 oraz zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych obliczonego według stawki 0,5% (zob. art. 7 ust. 1 pkt 9 u.p.c.c.).

Inne skutki podatkowe w związku z dokonaniem przedmiotowej dopłaty nie wystąpiły. W szczególności nie wystąpiły żadne skutki w podatku dochodowym. Jest tak, gdyż na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021, poz. 1800 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Z kolei art. 16 ust. 1 pkt 53 u.p.d.o.p. stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dopłat, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p., oraz ich zwrotu. Powoduje to, że dokonanie przedmiotowej dopłaty nie wywołało żadnych skutków w podatku dochodowym zarówno w spółce z o.o., która dokonała dopłaty (nie ma ona bowiem możliwości zaliczenia kwoty dopłaty do kosztów uzyskania przychodów), jak i w spółce z o.o., która dopłatę otrzymała (nie powstał u niej z tego tytułu podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychód).

Tomasz Krywan

doradca podatkowy online

Porada podatkowa opracowana w dniu 12 października 2021 r. dla:     

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi