Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Czy firma ciepłownicza, która jest producentem odpadów paleniskowych (żużlu i popiołów) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłatę za rejestrację tych odpadów w systemie ECHA-REACH? Rejestracja w systemie REACH jest obowiązkiem firmy ciepłowniczej, która wprowadza na rynek produkty paleniskowe jako "substancje" (uboczne produkty spalania). W momencie przekazania popiołów i żużlu innym podmiotom (sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania) tracą one charakter odpadów i stają się substancjami do produkcji nowych produktów. Takie substancje podlegają wymaganiom rejestracyjnym zgodnie z art. 6 rozporządzenia REACH. Stąd możliwość wprowadzenia do obrotu wytworzonych popiołów i żużli jako substancji do tworzenia nowego produktu uzależniona jest od rejestracji w systemie REACH. Jedynie w przypadku składowania popiołów i żużli takiego obowiązku nie ma. Rejestracja odpadów paleniskowych jest wprawdzie kosztowna, ale chroni zakład przed koniecznością poniesienia dużych kosztów za składowanie wytworzonego odpadu. Czy w związku z tym poniesiona przez zakład ciepłowniczy opłata za rejestrację w systemie ECHA-REACH odpadów paleniskowych (zgodnie z wymogami art. 6 rozporządzenia REACH) stanowi dla firmy koszt uzyskania przychodu? Firma coroczną opłatę za przynależność do Konsorcjum REACH wyłącza z kosztów uzyskania przychodów (dobrowolna przynależność do organizacji), natomiast opłata rejestracyjna w/w odpadów jest konieczna do wprowadzenia popiołów i żużli do obrotu jako "substancje". Czy w związku z tym opłatę rejestracyjną odpadów paleniskowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Odpowiedź: Tak, według mnie koszt wskazanej opłaty firma ciepłownicza może zaliczać do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.
Uzasadnienie: Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tekst jedn.: Dz. U. z 2020, poz. 1406 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.p.). Koszt przedmiotowej opłaty niewątpliwie ponoszony jest przez firmę ciepłowniczą w celu osiągania przychodów, a jednocześnie opłata ta nie stanowi koszty wymienionego jako niestanowiący kosztów uzyskania przychodów (w szczególności nie jest to składka na rzecz organizacji, do której przynależność nie jest obowiązkowa, do której mogłoby mieć zastosowanie ograniczenie wysokości kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 37 u.p.d.o.p.).
Uważam zatem, że koszt wskazanej opłaty firma ciepłownicza może zaliczać do podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Potwierdzają to również w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 lutego 2011 r. (IPPB5/423-851/10-4/AM) czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 kwietnia 2011 r. (IBPBI/2/423-385/11/AP).
Tomasz Krywan
doradca podatkowy online
Porada podatkowa opracowana w dniu 28 września 2021 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi