Odliczenie darowizny zamortyzowanego środka trwałego

Pytanie: Czy można odliczyć od dochodu wartość rynkową przekazanego środka trwałego na cele kultu religijnego, który to ŚT został już w całości zamortyzowany? 2. Vat został odliczony od ceny nabycia z fv, potem został naliczony od nieodpłatnej dostawy wg wartości rynkowej, jaka kwota będzie do odliczenia brutto czy netto ceny rynkowej?

Odpowiedź: Tak, podatnik może dokonać takiego odliczenia. Odliczeniu podlega wartość rynkowa netto zamortyzowanego środka trwałego powiększona o podatek należny z tytułu darowizny środka trwałego.

Odpowiedź: Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020, poz. 1406 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych odliczać można darowizny na cele kultu religijnego (łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1 u.p.d.o.p.).

Odliczeniu na tej podstawie podlegać mogą nie tylko darowizny pieniężne, ale również darowizny rzeczowe. Wówczas – jak stanowi art. 18 ust. 1d u.p.d.o.p. – za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Przy określaniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 14 u.p.d.o.p. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14 września 2011 r. (ITPB3/423-298/11/MT) wyjaśnił, że w świetle tego przepisu „prawidłowe ustalenie kwoty darowizny wymaga uprzedniego określenia skutków podatkowych opisanej sytuacji przekazania darowizny rzeczowej na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Konieczne jest ustalenie kwoty podatku od towarów i usług należnego z tytułu przekazania darowizny oraz rozważenie, czy z tytułu dokonania darowizny, podatnik ma prawo odliczenia podatku naliczonego, a jeśli tak – w jakiej kwocie. Mając na względzie powyższe, można zatem stwierdzić, że:

  1. w przypadku, gdy zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, z tytułu dokonania darowizny podatnikowi przysługuje prawo odliczenia określonej kwoty podatku naliczonego - kwota darowizny to wartość towaru obejmująca wartość netto tego towaru i wartość podatku od towarów i usług odpowiadającą różnicy kwoty należnego podatku od towarów i usług i kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu;
  2. w przypadku, gdy zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, z tytułu dokonania darowizny podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia określonej kwoty podatku naliczonego - kwota darowizny to wartość towaru obejmująca wartość netto tego towaru i pełną kwotę należnego podatku od towarów i usług”.

Nie ma przy tym przepisu wyłączającego możliwość odliczania na wskazanej podstawie darowizn rzeczowych, których przedmiotem są całkowicie zamortyzowane środki trwałe. A zatem nie ma przeszkód, aby w przedstawionej sytuacji podatnik skorzystał z odliczenia wartości darowizny od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przy czym ponieważ z tytułu dokonania przedmiotowej darowizny podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia żadnej kwoty podatku naliczonego, odliczeniu podlega wartość rynkowa netto zamortyzowanego środka trwałego powiększona o podatek należny z tytułu darowizny środka trwałego.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy online

Porada podatkowa opracowana w dniu 28 września 2021 r. dla:     

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi