Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Spółka z o.o. podmiotowo zwolniona z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, która wybrała opodatkowanie w formie CIT estońskiego, rozpoznała import usług z USA. W związku z powyższym wykazała VAT na formularzu VAT-9M i zapłaciła podatek według stawki, jaka obowiązuje na daną usługę w Polsce. Czy VAT z tego tytułu stanowi koszt uzyskania przychodu u tego podatnika? Czy zapłacony VAT naliczony w ramach importu usług stanowi podstawę dla CIT estońskiego od ukrytych zysków?
Odpowiedź: Koszt podatku VAT z tytułu importu usług - ze względu na formę opodatkowania, z której korzysta spółka – nie stanowi podatkowego kosztu uzyskania przychodów. Zapłata tego podatku nie skutkuje powstaniem w spółce dochodu z tytułu ukrytych zysków (ani żadnego innego dochodu podlegającego opodatkowaniu w formie ryczałtu od dochodów spółek).
Uzasadnienie: Przepisami art. 28c-28t ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022, poz. 2587 ze zm.) - dalej u.p.d.o.p., określone są zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, potocznie nazywanym estońskim CIT lub podatkiem estońskim. Jest to forma opodatkowania wiążąca dochód do opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego. Jej stosowanie zmienia podstawowe zasady opodatkowania, obowiązujące w u.p.d.o.p. (między innymi w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania i stawek podatku).
Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że w przypadku korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek u podatników nie występują koszty uzyskania przychodów (ani przychody). W konsekwencji wskazany koszt podatku VAT z tytułu importu usług - ze względu na formę opodatkowania, z której korzysta spółka – nie stanowi podatkowego kosztu uzyskania przychodów.
Wskazać jednocześnie pragnę, że opodatkowaniu w formie ryczałtu od dochodów spółek podlegają dochody wskazane przepisami art. 28m ust. 1 u.p.d.o.p., w tym dochód z tytułu ukrytych zysków (zob. art. 28m ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p.). Przy czym przez ukryte zyski rozumie się przy tym świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (zob. art. 28m ust. 3 u.p.d.o.p.), w szczególności świadczenia wymienione przepisami art. 28m ust. 3 pkt 1-12 u.p.d.o.p.
Kwota podatku VAT z tytułu importu usług nie stanowi jednak tak rozumianych ukrytych zysków. W konsekwencji w przedstawionej sytuacji zapłata podatku VAT z tytułu importu usług nie skutkuje powstaniem w spółce dochodu z tytułu ukrytych zysków (ani żadnego innego dochodu podlegającego opodatkowaniu w formie ryczałtu od dochodów spółek).
Tomasz Krywan
doradca podatkowy online
Porada podatkowa opracowana w dniu 5 września 2023 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi