Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Czy w przypadku połączenia dwóch spółek stosujących estoński CIT, spółka przejmująca będzie mogła nadal się rozliczać w tej formie? Jak ma się do tego art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. c u.p.d.o.p.?
Odpowiedź: Ze względu na fakt, że spółka przejmowana korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, nie nastąpi w przedstawionej sytuacji utrata prawa do korzystania z opodatkowania podatkiem dochodowym w tej formie i spółka przejmująca nadal będzie mogła korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek.
Odpowiedź: W pierwszej kolejności zauważyć pragnę, że przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowy (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 z późn. zm.) – dalej k.s.h., przewidują dwa sposoby łączenia się spółek, tj. łączenie się przez przejęcie oraz łączenie się przez zawiązanie nowej spółki (zob. art. 492 § 1 k.s.h.). Zakładam, że pytanie dotyczy łączenia się spółek przez przejęcie.
Mając to na uwadze wskazać pragnę, że przepisami art. 28c-28t ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.) - dalej u.p.d.o.p., określone są zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, potocznie nazywanym estońskim CIT lub podatkiem estońskim. Jest to forma opodatkowania wiążąca dochód do opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego. Jej stosowanie zmienia podstawowe zasady opodatkowania, obowiązujące w u.p.d.o.p. (między innymi w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania i stawek podatku).
Z przepisów art. 28l u.p.d.o.p. wynika przy tym, że prawo do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek można utracić. Jeden z takich przypadków ma miejsce, jeżeli podatnik dokona przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (zob. art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. c u.p.d.o.p.).
Istnieją jednak dwa wyjątki od tego przypadku, z których jeden dotyczy sytuacji, gdy podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny jest opodatkowany ryczałtem (zob. art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. c tiret pierwsze u.p.d.o.p.). Powoduje to, że w przedstawionej sytuacji nie nastąpi utrata prawa do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu, a więc spółka przejmująca nadal będzie mogła korzystać z tej formy opodatkowania.
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Odpowiedź udzielona w dniu 28 lipca 2022 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi