Zakup usługi certyfikującej a podatek u źródła

Pytanie: Spółka zakupuje od dostawcy zagranicznego z UK usługę certyfikującą polegającą na poświadczaniu naszej zgodności ze standardami w zakresie traktowania pracowników. Czy płatność za taką usługę podlega pod podatek u źródła?

Odpowiedź: Nie, według mnie w przestawionej sytuacji spółka nie ma obowiązku pobierania podatku „u źródła”.

Uzasadnienie: W określonych przepisami przypadkach podatek z tytułu przychodów uzyskiwanych na terytorium Polski przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (w uproszczeniu – nierezydentów) pobierany jest w formie ryczałtu (zob. art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tekst jedn.: Dz. U. z 2021, poz. 1800 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.p., oraz art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.). W przypadkach takich do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku „u źródła”) obowiązane są - jako płatnicy - polskie osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne (zob. art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz art. 41 ust. 4 w zw. z art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f.).

Mając to na uwadze zauważyć pragnę, że z wyjaśnień organów podatkowych wynika, iż przychody z tytułu świadczenia usług związanych z pozyskiwaniem różnego rodzaju certyfikatów nie należą do przychodów, do których trzeba pobierać podatek u źródła (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 listopada 2014 r. - IBPBI/2/423-1037/14/BG czy interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 lipca 2017 r. - 0111-KDIB1-2.4010.107.2017.1.BD). Prowadzi to do wniosku, że przychód z tytułu świadczenia wskazanej usługi nie należy do przychodów, do których trzeba pobierać podatek u źródła (w szczególności nie jest to według mnie przychód należący do przychodów z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. oraz art. 29 ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.f.).

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 19 lipca 2022 r. dla: 

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi