Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Spółka zapłaciła za towar kontrahentowi na konto faktora. Konto to zgodnie z zawiadomieniem od faktora jest rachunkiem nie podlegającym raportowaniu przy wykorzystaniu STIR w rozumieniu art. 119zg pkt 6 ustawy z 29.08.1997 Ordynacja Podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm). Konto nie jest widoczne na białej liście . Czy towar, za który zapłacony w powyższy sposób może być kosztem podatkowym? Czy w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie płatność w podzielonej płatności?
Odpowiedź: Uważam, że w przedstawionej sytuacji zdecydowanie wskazane jest dokonanie płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
Uzasadnienie: Przepisami art. 15d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020, poz. 1406 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., oraz art. 22p ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., określone są wyłączenia możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów płatności ze względu na sposób dokonania zapłaty. Jedno z tych wyłączeń ma zastosowanie ze względu na dokonanie płatności - dotyczącej dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny - na rachunek spoza wykazu, o którym mowa w art. 96b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm.) (zob. art. 15d ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. oraz art. 22p ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f.), czyli spoza tzw. „białej listy”.
Wyłączenia tego nie stosuje się w przypadkach wymienionych przepisami art. 15d ust. 4 u.p.d.o.p. oraz art. 22 ust. 4 u.p.d.o.f., jednak fakt, że dany rachunek nie podlega wskazaniu na „białej liście” do przypadków tych nie należy. W konsekwencji uważam, że w przedstawionej sytuacji zdecydowanie wskazane jest dokonanie płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. W przypadku takim znajdzie bowiem zastosowanie wyłączenie stosowania wskazanej sankcji określony w art. 15d ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p. oraz art. 22p ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p., a w konsekwencji nie będzie ulegać wątpliwości, że przedmiotowy koszt nie będzie wyłączony spod możliwości zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.
Na marginesie dodać pragnę, że od 1 stycznia 2021 r. na białej liście wykazywane są nie tylko rachunki potwierdzone przy wykorzystaniu STIR w rozumieniu art. 119zg pkt 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2020, poz. 1325 z późn. zm.), ale również wszelkie rachunki wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym (zob. art. 96b ust. 3 pkt 13 u.p.t.u.). W konsekwencji istnieje według mnie duże prawdopodobieństwo, że wskazany rachunek bankowy powinien jednak być wskazany na białej liście.
Tomasz Krywan
doradca podatkowy online
Porada podatkowa opracowana w dniu 13 września 2021 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi