Otrzymanie pożyczki od spółki-matki a PCC

Pytanie: Jesteśmy spółką z o.o. Czy otrzymaną pożyczkę od spółki matki z grupy trzeba opodatkować? Czy należy zgłosić jej otrzymanie? Umowa pożyczki - okres 3 lata. Otrzymujemy faktury za odsetki na koniec każdego miesiąca.

Odpowiedź: Nie, w przedstawionej sytuacji nie macie Państwo obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych ani składania deklaracji PCC-3 (czy zgłaszania pożyczki w inny sposób). Przedmiotowa umowa pożyczki albo bowiem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (co – skoro otrzymujecie Państwo faktury za odsetki – jest bardziej prawdopodobnym scenariuszem), albo jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnej (zakładając, że spółka-matka jest udziałowcem Państwa spółki).

Uzasadnienie: Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r., poz. 815 z późn. zm.) – dalej u.p.c.c., nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności, w których przypadku przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności (z nieistotnymi we wskazanych przypadkach wyjątkami). W świetle tego wyłączenia umowy pożyczek dzielą się na:

  1. podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT jako zwolnione od podatku VAT usługi udzielenia pożyczek, a w konsekwencji niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych,
  2. niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, a w konsekwencji podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych).

Jednocześnie na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i u.p.c.c. zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Powoduje to, że niezależnie od scenariusza, w przedstawionej sytuacji nie macie Państwo obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych ani składania deklaracji PCC-3 (czy zgłaszania pożyczki w inny sposób). Przedmiotowa umowa pożyczki albo bowiem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (co – skoro otrzymujecie Państwo faktury za odsetki – jest bardziej prawdopodobnym scenariuszem), albo jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnej (zakładając, że spółka-matka jest udziałowcem Państwa spółki).

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 18 października 2021 r. dla: 

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi