Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Czy faktura za samochód używany wystawiona na osobę fizyczną (wystawiamy również paragon), kwalifikuje się do oznaczenia jej kodem FP?
Odpowiedź: Tak, również taką fakturę trzeba będzie wykazywać w części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT z oznaczeniem FP.
Uzasadnienie: W stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2020 r. przyjmuje się, że z punktu widzenia obowiązku wykazywania w dotychczas przesyłanym pliku JPK_VAT faktury wystawiane do sprzedaży udokumentowanej również paragonem dzielą się na:
- faktury wystawiane dla osób fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym, których nie wykazuje się w ewidencji VAT (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 sierpnia 2018 r. - sygn. 0111-KDIB3-2.4012.536.2018.1.SR), a w konsekwencji w przesyłanych przez podatników plikach JPK_VAT,
- faktury wystawiane innym podmiotom, które trzeba wykazywać w ewidencji VAT (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 listopada 2016 r. – sygn.1462-IPPP2.4512.748.2016.1.RR), a w konsekwencji w przesyłanych przez podatników plikach JPK_VAT.
Z dniem 1 października 2020 r. stan prawnym w tym zakresie ulegnie zmianie. Jak bowiem stanowić będzie dodany tego dnia art. 109 ust. 3d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., faktury, o których mowa w art. 106h ust. 1-3 u.p.t.u. (a więc faktury dotyczące sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej; użycie przez ustawodawcę zwrotu „sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej” – a nie „sprzedaży podlegającej obowiązkowi zaewidencjonowania zastosowaniu kasy rejestrującej” – oznacza, że fakturami, o których mowa w art. 106h ust. 1-3 u.p.t.u., są oba rodzaje wymienionych na wstępie faktur), są ujmowane w ewidencji VAT (a w konsekwencji w nowym pliku JPK_VAT) w okresie rozliczeniowym, w którym zostały wystawione, a jednocześnie nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego za okres, w którym zostały ujęte w ewidencji. Oznacza to, że od 1 października 2020 r.:
- w ewidencji VAT oraz w nowym pliku JPK_VAT trzeba będzie odrębnie wykazywać wszystkie faktury wystawione do sprzedaży udokumentowanej paragonem, w tym dotyczące sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (oznaczając je oznaczeniem „FP”); stanowisko to znajduje potwierdzenie w opublikowanych przez Ministerstwo Finansów odpowiedzi na pytania dotyczące nowego pliku JPK_VAT, gdzie przeczytać można, że „faktury (z oznaczeniem „FP”), wystawione na żądanie osoby fizycznej, są objęte zakresem art. 109 ust. 3d ustawy o podatku od towarów i usług”, jak również że „faktury (z oznaczeniem „FP”) wystawione na rzecz rolników ryczałtowych są objęte zakresem art. 109 ust. 3d ustawy o podatku od towarów i usług”,
- dla celów prowadzonej ewidencji VAT oraz obowiązku przesyłania nowego pliku JPK_VAT przyjmować się będzie, że wartość sprzedaży i kwota podatku z tytułu takiej sprzedaży zostały wykazane w raporcie dobowym i miesięcznym z kasy rejestrującej; w przypadku sprzedaży na rzecz podmiotów innych niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi wyłącza to konieczność zmniejszania obrotu wykazanego w tych raportach o kwoty wynikające z ujmowanych w ewidencji VAT faktur wystawianych do sprzedaży udokumentowanej również przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Dotyczyć to będzie również wystawianych dla osób fizycznych faktur dokumentujących dostawy używanych samochodów (udokumentowanych również paragonem). W konsekwencji również takie faktury trzeba będzie wykazywać w części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT z oznaczeniem FP.
Tomasz Krywan
doradca podatkowy online
Porada podatkowa opracowana w dniu 14 września 2020 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi