Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Jak należy opodatkować transakcje nabycia i sprzedaży urządzeń znajdujących się w państwie trzecim? Dostawca na Tajwanie produkujący towary dla naszego odbiorcy, obciąży polską firmę za urządzenia służące do produkcji tych towarów. Następnie polska firma powinna obciążyć z tego samego tytułu duńską firmę. Urządzenia przez cały czas trwania produkcji będą na Tajwanie.
Odpowiedź: Odpowiedź na pytanie zależy od przyjęcia jednego z dwóch stanowisk.
Uzasadnienie: Podstawę opodatkowania podatkiem VAT stanowi, co do zasady, wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (zob. art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.). Na gruncie tego przepisu koszty dodatkowe, którymi sprzedawcy obciążają nabywców towarów i usług, powiększają podstawę opodatkowania dostaw tych towarów czy usług (zob. art. 29a ust. 6 pkt 2 u.p.t.u.).
W mojej ocenie powoduje to, że przedmiotowe koszty, którymi obciążana jest duńska firma (odpowiadające kosztom zakupu przedmiotowych urządzeń), nie stanowią wynagrodzenia z tytułu podlegających odrębnemu opodatkowaniu dostaw towarów lub świadczenia usług. O koszt ten powinna moim zdaniem zostać powiększona podstawa opodatkowania dostaw towarów, których koszt ten dotyczy. Odpowiednie zastosowanie ma, przykładowo, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 września 2010 r. (ITPP2/443-659a/10/AK) czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 7 października 2015 r. (IPTPP2/4512-364/15-5/IR). Jak czytamy w pierwszej z tych interpretacji, „postanowienia umowy w zakresie osobnego ustalania ceny za towar i prace przygotowawcze, nie zmieniają faktu, iż przedmiotowa umowa została zawarta na wykonanie i dostawę towarów, a zatem to dostawa towarów jest przedmiotem umowy i stanowi główny i podstawowy element całej transakcji. Nabywca towarów pokrywa wartość zakupionego towaru wraz z kosztami ich wytworzenia, a zatem prace przygotowawcze (graficzne, naświetlanie, wykonanie matryc i wykrojników) są nierozerwalnie związane z dostawą towarów i choć mogą być wykazane w oddzielnej pozycji faktury, stanowią niewątpliwie składnik transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów”. Z kolei w drugiej z tych interpretacji czytamy, że „w okolicznościach niniejszej sprawy mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym (złożonym), którego podstawowym i zasadniczym (głównym) celem jest dostawa towaru - opakowania. Natomiast obciążenie klienta kosztami matrycy jako świadczenie usługi realizowane w ramach zawartej z klientem umowy w zakresie produkcji opakowań ma charakter pomocniczy w stosunku do dostawy towaru. Przedmiotowa usługa nie ma charakteru samoistnego, nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do zrealizowania (umożliwienia) produkcji i sprzedaży opakowań. Tym samym uznać należy, iż obciążenie klienta kosztami matrycy stanowi element sprzedaży opakowań jako część świadczenia złożonego i podlega opodatkowaniu taką samą stawką podatku (tj. 0%) co świadczenie główne, którym jest dostawa towarów realizowana w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów albo eksportu towarów”.
Uważam zatem, że skutki VAT w przedstawionej sytuacji zależą od tego jaki charakter mają dokonywane na rzecz duńskiej firmy dostawy towarów, z którymi związane jest nabycie przedmiotowych urządzeń.
Zastrzec jednak pragnę, że w wyjaśnieniach organów podatkowych można się również spotkać ze stanowiskiem, iż obciążanie kontrahentów kosztami przygotowania do produkcji stanowi jednak świadczenie usług (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14 października 2016 r. - ITPP2/4512-512/16-2/AK). Przyjęcie tego stanowiska oznaczałoby, że w przedstawionej sytuacji świadczycie Państwo usługę, której miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju (na podstawie art. 28b ust. 1 u.p.t.u.), a więc która nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Odpowiedź udzielona w dniu 4 sierpnia 2021 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi