Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Spółka otrzymała od pracownika bilet za przejazd PKP (brak faktury) w ramach delegacji służbowej opłacony kartą służbową. Na bilecie wskazane jest imię i nazwisko pracownika - nie ma danych spółki. Czy na podstawie takiego dokumentu możliwe jest odliczenie VAT?
Odpowiedź: Odpowiedź na pytanie zależy od tego czy przedmiotowy bilet zawiera wskazane w uzasadnieniu dane.
Uzasadnienie: Kwotę podatku naliczonego stanowią kwoty wskazane przepisami art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r., poz. 931 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., w tym suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (zob. art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a u.p.t.u.,). W konsekwencji faktury są podstawowym dokumentem, na których podstawie podatnicy mogą odliczać kwoty podatku naliczonego.
Jak przy tym stanowi § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1979), faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, powinna zawierać:
- numer i datę wystawienia,
- imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
- kwotę podatku,
- kwotę należności ogółem.
Jeżeli zatem przedmiotowy bilet zawiera wymienione dane, stanowi on fakturę, a w konsekwencji na jego podstawie spółka może odliczyć podatek VAT. W przeciwnym razie odliczenie podatku VAT na jego podstawie nie jest możliwe.
Zauważyć przy tym należy, że ten drugi scenariusz ma zapewne miejsce, jeżeli przedmiotowy bilet został kupiony przez Internet. Bilety kolejowe sprzedawane przez Internet – zapewne celowo – nie zawierają bowiem wszystkich wymienionych danych, a w konsekwencji nie stanowią faktur (przykładowo bilety sprzedawane przez Internet na przewozy kolejowe przez PKP Intercity S.A. nie zawierają NIP sprzedawcy; dodatkowo – co jednak z punktu widzenia VAT nie ma większego znaczenia – zawierają adnotację „Ten bilet nie jest fakturą”).
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Odpowiedź udzielona w dniu 25 lipca 2022 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi