Odliczenie VAT z tytułu zakupu usług noclegowych dla pracowników

Pytanie:  Podatnik zajmuje się usługami maklerstwa okrętowego i obsługą statków zagranicznych. Pracownikom statku przebywającym w porcie musi zapewnić nocleg, podpisał umowę z hotelem aby uzyskać lepsze warunki, że będzie tam ich lokowal. Hotel wystawia fakturę za usługi noclegowe. Koszt jest łącznie wraz z innymi opłatami przerzucony na nabywcę zagranicznego. Czy może odliczyć VAT od takich usług noclegowych?

Odpowiedź: Nie, według mnie podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT ze wskazanych faktur za usługi noclegowe.

Uzasadnienie: Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2024 r., poz. 361) – dalej u.p.t.u., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. Od zasady tej przepisy przewidują dwa wyjątki, z których jeden dotyczący usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a u.p.t.u. (zob. art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. c u.p.t.u.).

Mając to na uwadze wskazać pragnę, że obciążanie kontrahenta kosztami ponoszonymi w związku ze świadczeniem dla tego kontrahenta usług nie powoduje, że usługi, których to dotyczy, są nabywane na rzecz tego kontrahenta. Uważam w związku z tym, że usługi noclegowe nie są w przedstawionej sytuacji nabywane na rzecz kontrahenta (co jest warunkiem stosowania art. 8 ust. 2a u.p.t.u.), a w konsekwencji wskazany wyjątek nie ma według mnie zastosowania. A zatem uważam, że ze względu na brzmienie art. 88 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT ze wskazanych faktur za usługi noclegowe.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 22 kwietnia 2024 r. dla:

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi