Opodatkowanie usługi transportowej wykonanej w całości poza terytorium UE na zlecenie polskiej firmy

Pytanie: Spółka z Wielkiej Brytanii wykonuje usługę transportową na rzecz polskiej spółki - usługa wykonywana na terenie Wielkiej Brytanii. Spółka z Wielkiej Brytanii fakturuje usługę jako eksport usług dla kontrahenta z Polski na zasadzie odwrotnego obciążenia. Czy polska spółka która zakupiła taką usługę i refakturuje ją na rzecz innej polskiej Spółki powinna wystawić refakturę z polskim VAT według stawki 23%?

Odpowiedź: Świadczenie (odsprzedaż) wskazanej usługi powinno zostać przez polską spółkę udokumentowane fakturą bez danych dotyczących stawki podatku (ewentualnie ze stawką NP) i kwoty podatku VAT.

Uzasadnienie: Odpowiedź na pytanie rozpocząć należy od wyjaśnienia tego czym jest refakturowanie. Otóż refakturowanie jest to - jak się przyjmuje – fakturowanie odsprzedaży usług bez doliczania marży. Do odsprzedaży usług dochodzi zaś w przypadkach, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r., poz. 361) – dalej u.p.t.u., a więc gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Zakładam, że taki właśnie przypadek ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym.

Mając to na uwadze wskazać pragnę, że opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega między innymi odpłat świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o u.p.t.u.

Wskazane przepisy przewidują dwa przypadki szczególnego sposobu ustalania miejsca świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatników (zob. art. 28f ust. 1a u.p.t.u.), z których jeden dotyczy usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości poza terytorium Unii Europejskiej. Na podstawie art. 28f ust. 1a pkt 1 u.p.t.u. miejscem świadczenia takich jest terytorium znajdujące się poza terytorium Unii Europejskiej.

Powoduje to, że miejsce świadczenia wskazanej usługi znajduje się poza terytorium kraju, a więc jej świadczenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. W konsekwencji świadczenie (odsprzedaż) tej usługi powinno zostać przez polską spółkę udokumentowane fakturą bez danych dotyczących stawki podatku (ewentualnie ze stawką NP) i kwoty podatku VAT (zob. art. 106a pkt 2 w zw. z art. 106e ust. 5 pkt 2 u.p.t.u.).

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 18 kwietnia 2024 r. dla:

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi