Opodatkowanie VAT świadczonej dla kontrahenta z Niemiec usługi cięcia towarów

Pytanie: Dla naszego kontrahenta z Niemiec dokonaliśmy cięcia ich towaru. Następnie pocięty towar został zwrócony do Niemiec. Czy jest to eksport usług i stawka 0%?

Odpowiedź: Świadczenie wskazanej usługi cięcia towaru niemieckiego kontrahenta nie podlega zatem opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce (nie jest to eksport usług, gdyż przepisy VAT nie znają takiego pojęcia). Oznacza to, że przedmiotowa usługa powinna zostać przez Państwa:
udokumentowana fakturą bez danych dotyczących stawki podatku (ewentualnie ze stawką NP) i kwoty podatku VAT, a w zamian z wyrazami „odwrotne obciążenie” i numerami VAT UE obu stron transakcji,
wykazana w polu K_11 części ewidencyjnej i uwzględniona w polu P_11 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT, jak również wykazana w polu K_12 części ewidencyjnej i uwzględniona w polu P_12 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT oraz (zakładając, że jesteście Państwo zarejestrowani jako podatnik VAT UE; jeżeli nie, macie Państwo obowiązek dokonania takiej rejestracji) wykazana w części E. informacji podsumowującej VAT-UE.

Uzasadnienie: Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o u.p.t.u.
Wskazane przepisy nie przewidują szczególnego sposobu świadczenia na rzecz podatników usług na ruchomym majątku rzeczowym, w tym usług cięcia towarów. W konsekwencji miejsce świadczenia takich usług jest ustalane na zasadach ogólnych określonych przepisami art. 28b u.p.t.u.
Zasadą wynikającą z tych przepisów jest, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (zob. art. 28b ust. 1 u.p.t.u.). Wyjątki od tej zasady określają przepisy art. 28b ust. 2-4 u.p.t.u., z których najważniejszy dotyczy usług świadczonych dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej (zob. art. 28b ust. 2 u.p.t.u.). Z treści pytania nie wynika jednak, aby wyjątek ten miał w przedstawionej sytuacji zastosowanie.
Prowadzi to do wniosku, że miejsce świadczenia wskazanej usługi znajduje się na terytorium Niemiec, a więc poza terytorium kraju. Świadczenie tej usługi nie podlega zatem opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce (nie jest to eksport usług, gdyż przepisy VAT nie znają takiego pojęcia). Oznacza to, że przedmiotowa usługa powinna zostać przez Państwa:
udokumentowana fakturą bez danych dotyczących stawki podatku (ewentualnie ze stawką NP) i kwoty podatku VAT (zob. art. 106a pkt 2 lit. b w zw. z art. 106e ust. 5 pkt 2 u.p.t.u.), a w zamian z wyrazami „odwrotne obciążenie” (zob. art. 106e ust. 1 pkt 18 u.p.t.u.) i numerami VAT UE obu stron transakcji (zob. art. 106e ust. 1 pkt 24 u.p.t.u.);
wykazana w polu K_11 części ewidencyjnej i uwzględniona w polu P_11 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT, a ponieważ jest to usługa, o której mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. – również wykazana w polu K_12 części ewidencyjnej oraz (zakładając, że jesteście Państwo zarejestrowani jako podatnik VAT UE; jeżeli nie, macie Państwo obowiązek dokonania takiej rejestracji – zob. art. 97 ust. 3 pkt 2 u.p.t.u.) uwzględniona w polu P_12 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT oraz wykazana w części E. informacji podsumowującej VAT-UE.
Podkreślić przy tym pragnę, że wystawiona przez Państwa faktura powinna być fakturą bez danych dotyczących stawki podatku, ewentualnie ze stawką NP. Nie będzie prawidłowe wskazanie na tej fakturze stawki 0%.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 5 września 2023 r. dla:  

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi