Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Spółka z o.o. sp. k. świadczy usługi spawalnicze i montażowe TIG na terenie Holandii. Firmy zlecające wykonanie usługi mają siedzibę na terenie Holandii. Usługi wykonywane są przez pracowników firmy jak również podwykonawców. Usługi są świadczone na nieruchomościach położonych na terenie Holandii. Czy podwykonawca wykonujący usługi na terenie Holandii korzystający ze zwolnienia podmiotowego w VAT musi być zarejestrowany jako czynny podatnik unijny. Czy faktura wystawiona przez podwykonawcę dla polskiej spółki z o.o. sp.k powinna zawierać sformułowanie "odwrotne obciążenie"?
Odpowiedź: Najprawdopodobniej obowiązujące we wskazanej sytuacji zasady opodatkowania podatkiem VAT określają przepisy holenderskie, a nie polskie. Gdyby w Holandii w omawianym zakresie obowiązywały przepisy podobne do polskich:
- do rozliczania holenderskiego podatku VAT obowiązani byliby w przedstawionej sytuacji podwykonawcy spółki,
- w związku z tym obowiązani byliby oni do rejestracji VAT w Holandii oraz rozliczania holenderskiego podatku VAT według stawki VAT właściwej w tym państwie,
- do faktur wystawianych przez podwykonawców nie mają zastosowania polskie przepisy o wystawianiu faktur, lecz faktury powinni oni wystawiać zgodnie z holenderskimi przepisami o wystawianiu faktur; jeżeli mimo to faktury byłyby wystawiane w oparciu o polskie przepisy, nie należałoby na nich wskazywać wyrazów „odwrotne obciążenie”.
Odpowiedź: Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o u.p.t.u.
Przepisy te przewidują, między innymi, szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Na podstawie art. 28e u.p.t.u. miejsce świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości.
Do usług związanych z nieruchomościami należą przy tym między innymi usługi budowlane. Z kolei do usług budowlanych należą moim zdaniem między innymi usługi spawalnicze bezpośrednio powiązane z określonym obiektem budowlanym (np. spawanie stalowych szkieletów wieżowców, elementów żelbetowych ścian nośnych, czy też konstrukcji mostów, wiaduktów). Jeżeli tego typu usługi świadczą w przedstawionej sytuacji podwykonawcy spółki, podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT w Holandii.
Skutki tej sytuacji określają przede wszystkim przepisy holenderskie, a nie polskie. Gdyby w Holandii w omawianym zakresie obowiązywały przepisy podobne do polskich:
- do rozliczania holenderskiego podatku VAT obowiązani byliby w przedstawionej sytuacji podwykonawcy spółki,
- w związku z tym obowiązani byliby oni do rejestracji VAT w Holandii oraz rozliczania holenderskiego podatku VAT według stawki VAT właściwej w tym państwie (bez znaczenia jest przy tym fakt korzystania przez podwykonawców ze zwolnienia podmiotowego w Polsce; zwolnienie to nie obejmuje czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w Holandii, a jednocześnie podwykonawcy w Holandii najprawdopodobniej – jako podatnicy nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium Holandii – nie mogą korzystać z holenderskiego odpowiednika zwolnienia podmiotowego),
- do faktur wystawianych przez podwykonawców nie mają zastosowania polskie przepisy o wystawianiu faktur (zob. art. 106a pkt 2 lit. a u.p.t.u.), lecz faktury powinni oni wystawiać zgodnie z holenderskimi przepisami o wystawianiu faktur; jeżeli mimo to faktury byłyby wystawiane w oparciu o polskie przepisy, nie należałoby na nich wskazywać wyrazów „odwrotne obciążenie”.
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Odpowiedź udzielona w dniu 9 sierpnia 2021 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi