Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Czy w nowym pliku JPK od października 2020 r. oznaczenie "FP" faktury do paragonu powinny być stosowane do wszystkich faktur, które zostały zafiskalizowane na kasie czy tylko te, które zostały wystawione później? Nasz program rozróżnia 2 typy faktur- "faktura do paragonu"- która jest wystawiana później, np.na żądanie klienta, oraz "faktura zafiskalizowana"- tj.taka, gdzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności w momencie zakupu informuje, że potrzebuje fakturę. Faktura w momencie wystawienia fiskalizuje się na kasie. Czy ten "drugi" rodzaj fa również w nowym JPK-u ma mieć oznaczenie "FP", a wartość do rejestrów sprzedaży ma być wprowadzona w łącznej kwocie z paska fiskalnego np. dobowego (RO)? Dotychczas są ewidencjonowanie oddzielnie a pasek fiskalny jest pomniejszany o te faktury. Czy takie rozwiązanie jest nadal możliwe?
Odpowiedź: Symbolem FP będą musiały być w nowym pliku JPK_VAT oznaczane oba rodzaje wskazanych faktur. Dotychczasowy sposób postępowania nie będzie od 1 października 2020 r. dopuszczalny.
Uzasadnienie: W obecnym stanie prawnym przyjmuje się, że z punktu widzenia obowiązku wykazywania w dotychczas przesyłanym pliku JPK_VAT faktury wystawiane do sprzedaży zaewidencjonowanej również za pomocą kasy rejestrującej dzielą się na:
- faktury wystawiane dla osób fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym, których nie wykazuje się w ewidencji VAT (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 sierpnia 2018 r. - 0111-KDIB3-2.4012.536.2018.1.SR), a w konsekwencji w przesyłanych przez podatników plikach JPK_VAT,
- faktury wystawiane innym podmiotom, które trzeba wykazywać w ewidencji VAT (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 listopada 2016 r. – 1462-IPPP2.4512.748.2016.1.RR), a w konsekwencji w przesyłanych przez podatników plikach JPK_VAT.
Z dniem 1 października 2020 r. stan prawnym w tym zakresie ulegnie jednak zmianie. Jak bowiem stanowić będzie dodawany art. 109 ust. 3d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., faktury, o których mowa w art. 106h ust. 1-3 u.p.t.u., są ujmowane w ewidencji VAT (a w konsekwencji w nowym pliku JPK_VAT) w okresie rozliczeniowym, w którym zostały wystawione, a jednocześnie nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego za okres, w którym zostały ujęte w ewidencji. Oznacza to, że od 1 października 2020 r.:
- w ewidencji VAT oraz w nowym pliku JPK_VAT trzeba będzie odrębnie wykazywać wszystkie faktury wystawione do sprzedaży zaewidencjonowanej również za pomocą kasy rejestrującej, w tym dotyczące sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (oznaczając je oznaczeniem „FP”); stanowisko to znajduje potwierdzenie w opublikowanych przez Ministerstwo Finansów odpowiedzi na pytania dotyczące nowego pliku JPK_VAT , gdzie przeczytać można, że „faktury (z oznaczeniem „FP”), wystawione na żądanie osoby fizycznej, są objęte zakresem art. 109 ust. 3d ustawy o podatku od towarów i usług”, jak również że „faktury (z oznaczeniem „FP”) wystawione na rzecz rolników ryczałtowych są objęte zakresem art. 109 ust. 3d ustawy o podatku od towarów i usług”,
- dla celów prowadzonej ewidencji VAT oraz obowiązku przesyłania nowego pliku JPK_VAT przyjmować się będzie, że wartość sprzedaży i kwota podatku z tytułu takiej sprzedaży zostały wykazane w raporcie dobowym i miesięcznym z kasy rejestrującej; w przypadku sprzedaży na rzecz podmiotów innych niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi wyłączać to będzie konieczność zmniejszania obrotu wykazanego w tych raportach o kwoty wynikające z ujmowanych w ewidencji VAT faktur wystawianych do sprzedaży udokumentowanej również przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Będzie tak w obu wskazanych w treści pytania sytuacjach, a więc zarówno w przypadku faktur wystawianych do paragonu, jak i w przypadku faktur zafiskalizowanych. W konsekwencji w obu wskazanych przypadkach od 1 października 2020 r. konieczne będzie postępowanie we wskazany powyżej sposób, w tym oznaczanie faktur symbolem FP. Dotychczasowy sposób postępowania nie będzie od 1 października 2020 r. dopuszczalny.
Tomasz Krywan
doradca podatkowy online
Porada podatkowa opracowana w dniu 21 września 2020 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi