Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Czy refakturę mediów i opłat eksploatacyjnych uwzględniania się do ustalenia limitu zwolnienia podmiotowego? Osoba fizyczna wynajmuje w ramach prywatnego najmu lokal mieszkalny innej osobie fizycznej oraz lokal użytkowy podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Korzysta ze zwolnienia podmiotowego, obrót do 200 tys. PLN. Czy do ustalenia limitu zwolnienia z VAT, zwolnienie podmiotowe, należy wziąć pod uwagę również kwoty refaktury za media i opłaty eksploatacyjne wynajmowanych nieruchomość, czy tylko sam czynsz najmu?
Odpowiedź: W przedstawionej sytuacji podatnik przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego uwzględniać powinien zarówno czynsze najmu, jak również refakturowane na najemców koszty mediów i opłaty eksploatacyjne. Przy czym dotyczy obu wynajmowanych lokali (zarówno w kwestii uwzględniania czynszów najmu, jak i w kwestii uwzględniania kosztów mediów i opłat eksploatacyjnych).
Uzasadnienie: Przepisy zwalniają od podatku VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r., poz. 931 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.), jak również sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 9 u.p.t.u.). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe. Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie naliczają podatku VAT należnego oraz zwolnieni są z większości obowiązków w zakresie VAT, np. nie muszą rejestrować się jako podatnicy VAT (zob. art. 96 ust. 3 u.p.t.u.).
Prawo do zwolnienia podmiotowego ustala się przede wszystkim na podstawie wartości sprzedaży, która byłaby opodatkowana, gdyby nie korzystanie przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego. W przedstawionej sytuacji sprzedażą taką jest świadczenie usługi wynajmu lokalu użytkowego oraz odrębna od świadczenia usług najmu odsprzedaż najemcom mediów (refakturowanie).
Sprzedaż zwolniona przedmiotowo od podatku VAT nie jest co do zasady uwzględniana przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego. (zob. art. 113 ust. 13 pkt 2 u.p.t.u.). Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, z których jeden dotyczy transakcji związanych z nieruchomościami, jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych (zob. art. 113 ust. 2 pkt 2 lit. a u.p.t.u.). Zdaniem organów podatkowych wyjątek ten dotyczy również świadczenia usług najmu zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 u.p.t.u., a więc wartość tych usług należy zdaniem organów podatkowych uwzględniać przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 16 maja 2014 r. - ILPP2/443-110/14-4/AD czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 23 lipca 2014 r. - IPTPP1/443-350/14-4/MW).
Reasumując - w przedstawionej sytuacji podatnik przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego uwzględniać powinien zarówno czynsze najmu, jak również refakturowane na najemców koszty mediów i opłaty eksploatacyjne. Przy czym dotyczy obu wynajmowanych lokali (zarówno w kwestii uwzględniania czynszów najmu, jak i w kwestii uwzględniania kosztów mediów i opłat eksploatacyjnych).
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Odpowiedź udzielona w dniu 25 lipca 2022 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi