Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Czy przy sprzedaży towaru używanego wprowadzonego do firmy można zastosować procedurę VAT- marża? Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegająca na handlu używanymi samochodami. Od 10/05/2021 jest zgłoszony jako czynny podatnik VAT. w dniu 7/05/2021 nabył z Francji do majątku prywatnego samochód osobowy używany. Dowodem zakupu jest faktura z naliczonym podatkiem VAT 17,5 tys. euro + 3,5 tyś VAT, wystawiona przez sprzedawcę z Francji. W dniu 01/07/2021 podatnik postanowił prowadzić ten samochód jako towar do firmy i odsprzedaż na fakturę VAT-marżę. Czy postąpi prawidłowo? Podatnik dokonując zakupu miał zamiar go odsprzedać. Jeśli możliwe jest zastosowanie VAT-marży to jak wyliczyć marżę: cena sprzedaży minus cena netto zakupu czy cena brutto?
Odpowiedź: Nie, podatnik postąpi nieprawidłowo stosując do opodatkowania dostawy (sprzedaży) tego samochodu procedurę opodatkowania marży. Dostawa (sprzedaż) ta powinna zostać opodatkowana na zasadach ogólnych.
Uzasadnienie: W określonych przepisami sytuacjach dostawy towarów używanych mogą być opodatkowane według szczególnej procedury, tzw. procedury opodatkowania marży. Istotą tej procedury jest opodatkowanie marży, tj. różnicy między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszonej o kwotę podatku (zob. art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.).
Procedura opodatkowania marży w stosunku do dostaw towarów (w tym samochodów osobowych) używanych może mieć jednak zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10 u.p.t.u., czyli od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, lub
- podatników, o których mowa w art. 15 u.p.t.u., jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 u.p.t.u. (ale nie na podstawie obowiązującego przed 1 kwietnia 2014 r. zwolnienia obejmującego dostawy samochodów, przy których nabyciu kwotę podatku naliczonego stanowiło 50%/60%, nie więcej niż 5000/6000 zł podatku – zob. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 lipca 2012 r. w sprawie C-160/11), lub
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z art. 120 ust. 4 i 5 u.p.t.u., lub
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 u.p.t.u., lub
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5 u.p.t.u., a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
W przedstawionej sytuacji żaden z tych przypadków nie ma jednak miejsca. W konsekwencji – mimo nabycia w celu odsprzedaży – dostawa (sprzedaż) przedmiotowego samochodu nie może zostać opodatkowana według procedury opodatkowania marży. A zatem podatnik postąpi nieprawidłowo stosując do opodatkowania dostawy (sprzedaży) tego samochodu procedurę opodatkowania marży. Dostawa (sprzedaż) ta powinna zostać opodatkowana na zasadach ogólnych.
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Odpowiedź udzielona w dniu 16 sierpnia 2021 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi