Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Do jakich transakcji sprzedaży i zakupu można od 1 października stosować typ dokumentu WEW w nowym JPK VAT? Czy można/ trzeba stosować WEW przy fakturach wewnętrznych WNT i importu usług?
Odpowiedź: Dokumentami wewnętrznymi oznaczanymi w ten sposób będą, przykładowo, dowody wewnętrzne dokumentujące nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, dokumenty zbiorcze dotyczące sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej czy dowody wewnętrzne dokumentujące dokonanie rocznej korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą współczynnika odliczenia podatku naliczonego. W przypadku transakcji skutkujących pojawieniem się VAT należnego, tj. wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, importu usług oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, oznaczenia „WEW” nie będzie trzeba stosować.
Uzasadnienie: Z dniem 1 października 2020 r. wejdą w życie przepisy określające nowe zasady prowadzenia ewidencji VAT oraz obowiązek przesyłania tzw. nowego pliku JPK_VAT będącego dokumentem elektronicznym wspólnym dla przesyłania deklaracji VAT oraz ewidencji VAT. Przepisy te przewidują, między innymi, wprowadzenie obowiązku wykazywania w ewidencji VAT oznaczeń niektórych dowodów sprzedaży i zakupu (zob. § 10 ust. 5 oraz § 11 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, Dz.U. poz. 1988 z późn. zm. – dalej r.s.z.d.). Analogiczne oznaczenia powinny być również wykazywane w nowym pliku JPK_VAT.
Do dokumentów tych należeć będą dokumenty wewnętrzne, które trzeba będzie oznaczać oznaczeniem „WEW”. Z Broszury informacyjnej dot. struktury JPK_VAT z deklaracją wynika, że dokumentami wewnętrznymi oznaczanymi w ten sposób będą, przykładowo, dowody wewnętrzne dokumentujące nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, dokumenty zbiorcze dotyczące sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej czy dowody wewnętrzne dokumentujące dokonanie rocznej korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą współczynnika odliczenia podatku naliczonego.
W przypadku transakcji skutkujących pojawieniem się VAT należnego, tj. wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, importu usług oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, oznaczenia „WEW” nie będzie trzeba stosować. Wynika to wprost z jednej z opublikowanych odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania podatkowe (https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/faq-jpk-vat-z-deklaracja/), w której można przeczytać, że „transakcje, które dotyczą importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów czy dostaw, dla których podatnikiem jest nabywca, wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentu zakupu (bez oznaczenia „WEW”), jeżeli taki dokument został wystawiony”.
Tomasz Krywan
doradca podatkowy online
Porada podatkowa opracowana w dniu 21 września 2020 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi