Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Czy usługi doradcze w zakresie informatyki, świadczone na rzecz podatnika spoza UE mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT mimo wyłączenia zgodnie z ustawą ? Podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą. Będzie świadczył usługi doradcze i zarządcze w zakresie informatyki. Odbiorcą usług jest firma z Białorusi. Czy w tej sytuacji podatnik może skorzystać ze zwolnienie podmiotowego, skoro świadczenie wykonywanych przez niego usług nie podlega opodatkowaniu w Polsce? Dodam, że białoruski kontrahent bezie jedynym odbiorcą usług tego podatnika.
Odpowiedź: Nie, wskazany podatnik nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Mimo to dopóki podatnik ten będzie wyłącznie świadczył usługi doradcze dla firmy z Białorusi nie będzie miał obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT w Polsce. Tym niemniej warto, aby podatnik ten zarejestrował się w Polsce jako czynny podatnik.
Uzasadnienie:
Odpowiedź: Przepisy zwalniają od VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r., poz. 931 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.), jak również sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 9 u.p.t.u.). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe.
Korzystający z tego zwolnienia podatnicy nie mają obowiązku rejestrować się jako podatnicy VAT (rejestracji takiej mogą jednak dokonać dobrowolnie), jak również nie mają obowiązku prowadzenia pełnej ewidencji VAT (prowadzą jedynie tzw. ewidencję uproszczoną) oraz, co do zasady, obowiązku regularnego składania deklaracji VAT (wyjątek od tej zasady dotyczy deklaracji VAT-8 składanych przez zwolnionych podmiotowo podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE). Ponadto podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego faktury muszą wystawiać tylko na żądanie nabywców (zob. art. 106b ust. 3 pkt 2 u.p.t.u.).
Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego, gdyż w art. 113 ust. 13 u.p.t.u. wymienione zostały kategorie podatników, którzy nie mogą korzystać z tego zwolnienia. Dotyczy to, między innymi, podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa (zob. art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b u.p.t.u.). Powoduje to, że wskazany podatnik nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego.
Mimo to dopóki podatnik ten będzie wyłącznie świadczył usługi doradcze dla firmy z Białorusi nie będzie miał obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT w Polsce. Jest tak dlatego, że miejsce świadczenia tych usług znajdować się będzie poza terytorium kraju (na podstawie art. 28b ust. 1 u.p.t.u., który stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej), a w konsekwencji świadczenie tych usług nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Obowiązek rejestracji VAT obciąża zaś co do zasady tylko podatników, u których występują czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce (zob. art. 96 ust. 1 u.p.t.u.).
Tym niemniej warto, aby podatnik ten zarejestrował się w Polsce jako czynny podatnik. Z przepisów nie wynika bowiem wyłączenie obowiązku przesyłania przez tego podatnika plików JPK_VAT, a rejestracja jako czynny podatnik VAT ułatwi podatnikowi realizację tego obowiązku. Ponadto rejestracja taka pozwoli podatnikowi na korzystanie z prawa do odliczania VAT przy nabywaniu towarów i usług w Polsce (prawo to przysługiwać będzie bowiem podatnikowi na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 u.p.t.u.).
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Odpowiedź udzielona w dniu 1 sierpnia 2022 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi