Świadczenie usług psychologicznych a obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących

Pytanie:  Czy podatnik świadczący usługi psychologiczne przyjmując płatności kartą płatniczą może korzystać ze zwolnienia z ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej na podstawie par. 2 ustęp 1 w związku z poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień?

Odpowiedź: Tak, podatnik świadczący usługi psychologiczne przyjmując płatności kartą płatniczą może korzystać ze wskazanego zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.

Uzasadnienie: Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r., poz. 361 – dalej u.p.t.u.). Istnieją jednak zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które określa rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Rozporządzenie to między innymi zwalnia z obowiązku ewidencjonowania między innymi świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Zwolnienie to wynika z § 2 ust. 1 w zw. z poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. poz. 2605) – dalej r.z.e.

Ze zwolnienia tego korzystać mogą między innymi usługi świadczone przez psychologów. Usługi świadczone przez psychologów nie zostały bowiem wymienione wśród usług, których świadczenie nie może korzystać ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania (zob. § 4 ust. 1 pkt 2 r.z.e.).
Ze wskazanego zwolnienia korzystać przy tym mogą między innymi usługi, które opłacane są kartą płatniczą. Przy czym dotyczy to nie tylko płatności kartą płatniczą przez internet, ale również – co przez pewien czas budziło wątpliwości - płatności kartą płatniczą przy użyciu terminala (zob. przykładowo wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 lipca 2023 r. - I SA/Kr 530/23 czy interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 marca 2024 r. - 0112-KDIL3.4012.28.2024.2.MC). Prowadzi to do wniosku, że podatnik świadczący usługi psychologiczne przyjmując płatności kartą płatniczą może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania wynikającego z § 2 ust. 1 w zw. z poz. 37 załącznika do r.z.e.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 18 kwietnia 2024 r. dla:

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi