Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Przedsiębiorca podpisuje umowę z inwestorem (deweloperem) na wykonanie instalacji elektrycznych (PKWIU: 43.21.10.1, 43.21.10.2) Przedsiębiorca jest głównym wykonawcą instalacji elektrycznych. Czy wystawia faktury sprzedaży na wykonanie tych instalacji dla inwestora (dewelopera) z VAT czy na odwrotne obciążenie – zgodnie z załącznikiem nr 14 do ustawy o VAT?
Odpowiedź:Do wskazanych usług mechanizm odwrotnego obciążenia nie ma zastosowania. Świadczenie tych usług jest opodatkowane podatkiem VAT na zasadach ogólnych, tj. podatnikiem z tytułu ich świadczenia jest podatnik (przedsiębiorca) świadczący te usługi
Uzasadnienie: Od 1 stycznia 2017 r. na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 710 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., mechanizmem odwrotnego obciążenia objęte jest świadczenie usług stanowiących roboty budowlane, tj. usług wymienione w poz. 2-48 dodanego z początkiem 2017 r. załącznika nr 14 do u.p.t.u. Dotyczy to, między innymi, usług klasyfikowanych w grupowaniu PKWiU z 2008 r. 43.21.10.1 jako roboty związane z wykonywaniem instalacji elektrycznych służących bezpieczeństwu oraz usług klasyfikowanych w grupowaniu PKWiU z 2008 r. 43.21.10.2 jako roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych. Świadczenie takich usług jest objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia, jeżeli spełnione są łącznie trzy warunki:
- są świadczone przez podatnika, który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego,
- nabywcą usługi jest podatnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT,
- usługodawca świadczy usługę jako podwykonawca (zob. art. 17 ust. 1h u.p.t.u.).
Zwrócić należy uwagę na ostatni z wymienionych warunków, tj. warunek, aby usługodawca świadczył usługę jako podwykonawca. Istnienie tego warunku wyłącza stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia w przypadku świadczenia usług stanowiących roboty budowlane na rzecz tzw. inwestorów bezpośrednich.
Taki właśnie przypadek – jak wynika z treści pytania – ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym. W konsekwencji do świadczenia usług, o których mowa, mechanizm odwrotnego obciążenia nie ma zastosowania. Świadczenie tych usług jest opodatkowane podatkiem VAT na zasadach ogólnych, tj. podatnikiem z tytułu ich świadczenia jest podatnik (przedsiębiorca) świadczący te usługi.
Tomasz Krywan
doradca podatkowy online
Porada podatkowa opracowana w dniu 13 marca 2017 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi