Uznanie towaru handlowego za środek trwały a VAT

Pytanie: Przedsiębiorca w marcu 2021 r. zakupił z zagranicy ciągnik. Ciągnik ten został zakwalifikowany jako towar handlowy, gdyż został zakupiony celem dalszej odsprzedaży. W sierpniu 2021 r. przedsiębiorca zmienił zdanie i chce zakupiony w marcu ciągnik przeznaczyć na użytek prowadzonej działalności jako środek trwały. Czy zatem w sierpniu należy wyksięgować z ewidencji VAT całą wartość ciągnika z towarów handlowych i zaksięgować jako środek trwały? Czy należy korygować miesiąc marzec?

Odpowiedź: Uważam, że w przedstawionej sytuacji nie należy dokonywać żadnej korekty.

Uzasadnienie: Z przepisów § 5 ust. 1 pkt 2 oraz § 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1988 z późn. zm.) oraz Broszury informacyjnej dot. struktury JPK_VAT z deklaracją wynika obowiązek odrębnego wykazywania nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych (w pliku JPK_VAT nabycia te są wykazywane w polach K_40 i K_41 części ewidencyjnej oraz są uwzględniane w polach P_40 i P_41 części deklaracyjnej) oraz pozostałych towarów i usług (w pliku JPK_VAT nabycia te są wykazywane w polach K_42 i K_43 części ewidencyjnej oraz są uwzględniane w polach P_42 i P_43 części deklaracyjnej).

W przedstawionej sytuacji ciągnik został nabyty w celu odsprzedaży. Właściwe było zatem wykazanie jego zakupu w polach K_42 i K_43 części ewidencyjnej oraz uwzględnienie jego zakupu w polach P_42 i P_43 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Uważam w związku z tym, że dokonana później zmiana przeznaczenia towaru handlowego na środek trwały nie spowodowała konieczności dokonania korekty sposobu ujęcia ciągnika. W pełni aktualne jest w tym zakresie postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce z dnia 11 kwietnia 2006 r. (TP/443-6/06), w którym czytamy, że „z przedstawionego w piśmie z dnia 12.01.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż w związku ze zmianą w m-cu 11/2005 r. przeznaczenia komputera będącego towarem handlowym na środek trwały, Spółka złożyła korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym dokonała odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu przedmiotowego towaru, tj. za m-c 10/2005 r., polegającą na wyodrębnieniu kwot związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych. Przedmiotowa korekta nie odzwierciedla jednakże stanu faktycznego, gdyż w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego zakupiony towar stanowił towar handlowy. Tym samym brak było podstaw prawnych do złożenia korekty deklaracji VAT-7 za ten okres rozliczeniowy”.

Uważam zatem, że w przedstawionej sytuacji nie należy dokonywać żadnej korekty. Nabycie ciągnika powinno moim zdaniem pozostać ujęte jako nabycie towary należącego do pozostałych towarów i usług.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 15 września 2021 r. dla:  

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi