VAT z tytułu sprzedaży dla osoby fizycznej ze Szwajcarii

Pytanie: Jaką stawkę Vat zastosować sprzedając na rzecz osoby fizycznej do Szwajcarii? Jak udokumentować taka transakcję ? Jak wykazać w JPK. firma zarejestrowana do OSS (prowadzi sklep internetowy) czy po rejestracji do OSS faktury sprzedażowe należy wykazywać w JPKV i jak je rejestrować - czy na podstawie zestawienia zbiorczego czy każdy dokument oddzielnie?


Odpowiedź: Wskazana sprzedaż może stanowić eksport towarów opodatkowany stawką 0%. Jeżeli nie są spełnione warunki wystąpienia eksportu towarów lub zastosowania stawki 0% do eksportu towarów, sprzedaż towarów wysyłanych do osób prywatnych ze Szwajcarii jest opodatkowana podatkiem VAT jako dostawa krajowa, z zastosowaniem krajowej stawki VAT.

Uzasadnienie: Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej. W konsekwencji sprzedaż towarów wysyłanych do osób prywatnych ze Szwajcarii nie stanowi wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (zob. art. 2 pkt 22a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.) i nie może być rozliczana w ramach unijnej procedury OSS, o której mowa w art. 130a-130d u.p.t.u.

Sprzedaż taka może stanowić eksport towarów (zob. art. 2 pkt 8 u.p.t.u.) opodatkowany stawką 0% na warunkach określonych przepisami art. 41 ust. 4-11 u.p.t.u. Jeżeli nie są spełnione warunki wystąpienia eksportu towarów lub zastosowania stawki 0% do eksportu towarów, sprzedaż towarów wysyłanych do osób prywatnych ze Szwajcarii jest opodatkowana podatkiem VAT jako dostawa krajowa, z zastosowaniem krajowej stawki VAT.

Jeżeli przedmiotowa sprzedaż stanowi dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłką kurierską), korzystać co do zasady może ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w § 2 ust. 1 w zw. z poz. 36 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r., poz. 1983) – dalej r.z.e. Nie dotyczy to sprzedaży towarów podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania, które wymienia § 4 ust. 1 r.z.e.

Wskazać jednocześnie pragnę, że w przypadku sprzedaży na rzecz osób prywatnych, faktury trzeba wystawiać tylko na żądanie nabywców (zob. art. 106b ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 1 u.p.t.u.). Dotyczy to również omawianego przypadku.

Zależnie zatem od przypadku, sprzedaż towarów wysyłanych do osób prywatnych ze Szwajcarii może być dokumentowana paragonami (wówczas jest wykazywana w ewidencji VAT na podstawie oznaczanego kodem RO dokumentu zbiorczego wewnętrznego zawierającego sprzedaż z kas rejestrujących) lub fakturami (wówczas jest wykazywana w ewidencji VAT na podstawie faktur, chyba że została również zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej; wówczas jest wykazywana w ewidencji VAT na podstawie oznaczanego kodem RO dokumentu zbiorczego wewnętrznego zawierającego sprzedaż z kas rejestrujących, zaś faktury są wykazywane w ewidencji VAT z oznaczeniem FP). Możliwa jest również sytuacja, w której sprzedaż taka nie jest dokumentowana ani paragonem (ze względu na zwolnienie z obowiązku ewidencjonowani) ani fakturą (wówczas jest ona w ewidencji VAT wykazywana na podstawie oznaczonego kodem WEW zbiorczego dokumentu wewnętrznego).

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 12 sierpnia 2021 r. dla:  

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi