VAT z tytułu sprzedaży działki zabudowanej budynkiem przeznaczonym do rozbiórki

Pytanie: Czy należało naliczyć podatek VAT od dokonania sprzedaży działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym przeznaczonym do rozbiórki z wydaną decyzją o warunkach zabudowy na budowę myjni bezdotykowej? Czy działka mogła korzystać ze zwolnienia?

Odpowiedź: Według mnie najprawdopodobniej konsekwencją sprzedaży przedmiotowej nieruchomości było z punktu widzenia VAT dokonanie zwolnionej od podatku VAT dostawy budynku mieszkalnego. Oznaczałoby to brak obowiązku naliczenia podatku VAT z tytułu dokonania tej sprzedaży.

Uzasadnienie: Z art. 29a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r., poz. 931 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., wynika, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Brzmienie tego przepisu powoduje, że w przypadku dostaw gruntów zabudowanych nie dochodzi do podlegających odrębnemu opodatkowaniu dostaw gruntów, lecz grunty podlegają opodatkowaniu w ramach dostaw budynków lub budowli.

Dostawy budynków i budowli często przy tym korzystają ze zwolnień od podatku VAT, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a u.p.t.u. W przypadkach takich zwolniona od podatku VAT jest również wartość gruntu, na których te budynki i budowle się znajdują. Dotyczy to również dostaw obejmujących budynki i budowle przeznaczone do rozbiórki (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 kwietnia 2022 r. - 0114-KDIP4-3.4012.92.2022.1.IG).
Inaczej ma się rzecz w przypadku transakcji obejmujących budynki, których rozbiórka już się rozpoczęła. Jak bowiem orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 listopada 2019 r. w sprawie C‑461/08, „zwolnieniem z podatku VAT nie jest objęta dostawa działki, na której wciąż stoi stary budynek, który ma zostać rozebrany w celu wzniesienia na jego miejscu nowej konstrukcji i którego rozbiórka, do jakiej zobowiązał się sprzedający, rozpoczęła się przed tą dostawą. Takie transakcje dostawy i rozbiórki stanowią w świetle podatku VAT transakcję jednolitą mającą na celu jako całość dostawę nie tyle istniejącego budynku i gruntu, na którym stoi, co niezabudowanej działki, niezależnie od stanu zaawansowania robót rozbiórkowych starego budynku w momencie rzeczywistej dostawy działki”.

Mając to na uwadze zauważyć pragnę, że z treści pytania nie wynika, aby rozbiórka wskazanego budynku mieszkalnego już się rozpoczęła. Uważam w związku z tym, że najprawdopodobniej – tj. o ile w stosunku do przedmiotowego budynku mieszkalnego spełnione są warunki jednego ze wskazanych zwolnień (np. jeżeli sprzedaż przedmiotowej nieruchomości następuje po upływie co najmniej dwóch lat, licząc od pierwszego zasiedlenia przedmiotowego budynku w rozumieniu VAT) – konsekwencją sprzedaży przedmiotowej nieruchomości było z punktu widzenia VAT dokonanie zwolnionej od podatku VAT dostawy budynku mieszkalnego. Oznaczałoby to brak obowiązku naliczenia podatku VAT z tytułu dokonania tej sprzedaży.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 13 czerwca 2022 r. dla:  

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi