Wycofanie składników majątku z działalności celem wniesienia ich jako aport do spółki

Pytanie: Czynny podatnik VAT (salon kosmetyczny) w toku działalności gospodarczej nabył różne elementy wyposażenia oraz środki trwałe z których został odliczony podatek VAT. Na chwilę obecną zamierza zaprzestać prowadzenie działalności gospodarczej (lub zawiesić), wycofać składniki majątku, a następnie wnieść je do nowo powstałej sp. z o.o. (już istniejącej - podwyższenie kapitału zakładowego) w formie aportu. Nasuwa się następujące pytanie: Czy w związku z taką operacją zachodzi konieczność rozliczenia (korekty podatku VAT) w działalności gospodarczej z uwagi na to, że podatek VAT z tych składników majątku został odliczony? Czy też powinno być to opodatkowane na poziomie aportu po stronie wnoszącego?

Odpowiedź: W związku z wycofaniem z działalności gospodarczej towarów, przy których nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia, podatnik będzie obowiązany rozpoznawać opodatkowane podatkiem VAT nieodpłatne dostawy towarów. Nie wystąpi natomiast obowiązek korekty odliczonego przy nabyciu takich towarów podatku VAT.

Po wycofaniu przedmiotowych towarów z działalności gospodarczej, w związku z ich wniesieniem w formie aportu osoba fizyczna, o której mowa, nie będzie działać w charakterze podatnika VAT. W konsekwencji wniesienie to nie spowoduje u tej osoby opodatkowania podatkiem VAT.

Uzasadnienie: Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają niekiedy dokonywane przez podatników VAT nieodpłatne dostawy towarów. Jak bowiem stanowi art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., za podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (w szczególności między innymi przekazanie towarów na cele osobiste podatnika), jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Powoduje to, że w związku z wycofaniem z działalności gospodarczej towarów, przy których nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia, podatnik będzie obowiązany rozpoznawać opodatkowane podatkiem VAT nieodpłatne dostawy towarów. Nie wystąpi natomiast obowiązek korekty odliczonego przy nabyciu takich towarów podatku VAT.

Wyjaśnić jednocześnie pragnę, że po wycofaniu przedmiotowych towarów z działalności gospodarczej, w związku z ich wniesieniem w formie aportu osoba fizyczna, o której mowa, nie będzie działać w charakterze podatnika VAT. W konsekwencji wniesienie to nie spowoduje u tej osoby opodatkowania podatkiem VAT.

Inaczej rzecz by się miała, gdyby przedmiotowe towary były wniesione jako aport bez uprzedniego wycofania z działalności gospodarczej. Wówczas doszłoby u podatnika do opodatkowanych podatkiem VAT odpłatnych dostaw tych towarów.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 19 sierpnia 2021 r. dla:  

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi