Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Czy klient zagraniczny kupując towar objęty załącznikiem nr 15 ustawy o VAT i opodatkowany polskim VATem musi zapłacić za ten towar przy użyciu mechanizmu split payment?
Odpowiedź: Jeżeli w przedstawionej sytuacji spełnione są wskazane w uzasadnieniu warunki, klient zagraniczny ma obowiązek dokonać płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Klient zagraniczny nie ma takiego obowiązku tylko, jeżeli przynajmniej jeden z tych warunków nie jest spełniony.
Uzasadnienie: Na podstawie art. 108a ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., nabywcy towarów i usług mają obowiązek dokonywania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Jest tak, jeżeli łącznie spełnionych jest pięć warunków, tj.: jeżeli:
- podatnik VAT otrzymał fakturę z wykazaną kwotą podatku VAT albo przekazuje całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi,
- otrzymana faktura dokumentuje nabycie towarów lub usług wymienionych w nowym załączniku nr 15 do u.p.t.u. albo nabycia towarów lub usług wymienionych w nowym załączniku nr 15 do u.p.t.u. dotyczy kwota płacona przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi,
- kwota należności na tej fakturze przekracza kwotę 15 000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej,
- płatność nie jest dokonywana w drodze potrącenia; wyłączenie to ma zastosowanie w zakresie, w jakim kwoty należności są potrącane (zob. art. 108a ust. 1d u.p.t.u.),
- płatność nie wynika z faktury dokumentującej transakcje realizowane w wykonaniu umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z 19.12.2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 711 z późn. zm.), jeżeli podmiot, na rzecz którego dokonywana jest płatność, na dzień dokonania dostawy był partnerem prywatnym, z którym podmiot publiczny zawarł umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym, lub jednoosobową spółką partnera prywatnego albo spółką kapitałową, której jedynymi wspólnikami są partnerzy prywatni, z którą podmiot publiczny zawarł umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym (zob. art. 108a ust. 1e u.p.t.u.).
W zakresie w jakim warunki te są łącznie spełnione, obowiązek dokonywania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności obciąża również podatników zagranicznych. Właśnie dlatego przepisami art. 108f u.p.t.u. ustawodawca określił system zwrotu takim podatników kosztów obsługi rachunków, dla których prowadzone są rachunki VAT (które podatnicy zagraniczni na podstawie art. 108e u.p.t.u. obowiązani mogą być posiadać).
Jeżeli zatem w przedstawionej sytuacji spełnione są wyżej wymienione warunki, klient zagraniczny ma obowiązek dokonać płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Klient zagraniczny nie ma takiego obowiązku tylko, jeżeli przynajmniej jeden z wymienionych warunków nie jest spełniony.
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Odpowiedź udzielona w dniu 18 października 2021 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi