Zakup usługi samochodu za granicą jako import usług

Pytanie:  Firma otrzymała fakturę za naprawę samochodu służącego do celów mieszanych. Naprawa miała miejsce w Austrii. Rozumiem, że traktujemy to jako import usług i opodatkowanie leży po stronie usługobiorcy, jednak czy w VAT odwróconym powinnam wykazać tylko 50% VAT, ze względu na użytkowanie w celach mieszanych?

Odpowiedź: Tak, w przedstawionej sytuacji obowiązana do rozpoznania opodatkowanego podatkiem VAT według stawki 23% importu usług.

Uzasadnienie: Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (zob. art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r., poz. 361 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.), a więc gdy - w niewielkim uproszczeniu - podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (względnie osoba prawna niebędąca podatnikiem mająca siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u.). Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi - zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.).

Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że miejsce świadczenia na rzecz podatników usług naprawy rzeczy ruchomych, w tym samochodów, jest ustalane na zasadach ogólnych określonych przepisami art. 28b u.p.t.u. Powoduje to, że w przypadku nabywania przez polskich podatników usług naprawy rzeczy ruchomych świadczonych przez podatników zagranicznych (tj. podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju) warunki wystąpienia importu usług są spełnione.

A zatem firma, o której mowa, jest w przedstawionej sytuacji obowiązana do rozpoznania opodatkowanego podatkiem VAT według stawki 23% importu usług. Przy czym na podstawie art. 86a ust. 1 pkt 2 lit. a u.p.t.u. kwotę podatku naliczonego, który może zostać przez firmę odliczony, stanowi tylko połowa kwoty podatku należnego z tytułu tego importu usług (ze względu na użytkowanie przedmiotowego samochodu w celach mieszanych).

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 9 kwietnia 2024 r. dla:

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi