Zapłata na wskazany przez nabywcę rachunek innego podmiotu

Pytanie: Firma A świadczy usługi dla firmy B. Na swojej fakturze firma A podała rachunek bankowy firmy C, która nic nie ma wspólnego z firmą B. Rachunek bankowy firmy C istnieje na białej liście podatników VAT. Czy firma B może zapłacić firmie A na rachunek bankowy firmy C? Czy takie działanie będzie miało swoje implikację w podatku VAT i CIT? Czy lepiej taki przelew zrobić w split paymencie?

Odpowiedź: W przedstawionej sytuacji nie wystąpią żadne szczególne skutki w podatku VAT lub CIT. Jest tak bez względu na to czy płatność zostanie dokonana z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Uzasadnienie: Nie ma przeszkód, aby jedna ze stron transakcji wskazała drugiej rachunek do zapłaty, który jest posiadany przez inny podmiot (niebędący stroną transakcji). W szczególności przeszkody ku temu nie wynikają z przepisów VAT czy z przepisów o podatku dochodowym.

Przepisy VAT ani przepisy ustaw o podatku dochodowym nie przewidują również szczególnych skutków takiego działania. W szczególności dokonanie płatności na rachunek innego podmiotu nie skutkuje – bez konieczności dokonania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (zob. art. 108a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm.) – wyłączeniem z kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów art. 22p ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 z późn. zm.) oraz art. 15d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020, poz. 1406 z późn. zm.). Jeżeli zatem w przedstawionej sytuacji nie istnieje obowiązek dokonania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, nie ma potrzeby dokonywania płatności z zastosowaniem tego mechanizmu.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 6 września 2021 r. dla:  

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi