Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Nasza Firma sprowadza ryby z Norwegii. W momencie zakupu ryby te znajdują się w Szwecji i zostały tam odprawione przez reprezentanta VAT firmy norweskiej. Sprowadzane ryby klasyfikują się co do zasady do zastosowania stawki VAT 5%, w okresie od 01.02.2022 do 31.03.2024 klasyfikowały się do zastosowania stawki VAT 0%. Na dokumencie od firmy norweskiej (celowo nie nazywam tego dokumentu fakturą, choć w istocie widnieje na niej słowo "Invoice") podane są wszystkie dane firmy norweskiej do jakiej dokonywana jest płatność za dostawę, dodatkowo jest podany dopisek, o reprezentancie firmy norweskiej w Szwecji i jest wskazany jego NIP UE. Co do zasady powyższą transakcję traktujemy jako WNT, gdzie jako drugą stronę transakcji traktujemy reprezentanta firmy norweskiej w Szwecji. Do JPKV7M i do VAT UE podajemy dane reprezentanta firmy norweskiej w Szwecji. Jako dzień obowiązku podatkowego w VAT przyjmujemy 15 dzień następnego miesiąca po dostawie. Wynika to z faktu, iż co do zasady nie otrzymaliśmy faktury od firmy szweckiej i nigdy jej nie otrzymamy. A więc dla przykładu jeśli dostawa miała miejsce w marcu 2024 roku to datę obowiązku podatkowego przyjmujemy dzień 15 kwietnia 2024 roku.
Jaką stawkę VAT przyjąć (0% czy 5%) do rozliczenia dostawy która miała miejsce w marcu 2024, ale do której z punktu widzenia specyfiki rozliczeń powyżej opisanych dostaw WNT przyjmujemy datę obowiązku podatkowego w dniu 15 kwietnia 2024 roku ?
Odpowiedź: Do wskazanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy zastosować stawkę VAT w wysokości 5%.
Uzasadnienie: Jak stanowi art. 41 ust. 14a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r., poz. 361) – dalej u.p.t.u., w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania. Jednakże przepisu tego nie stosuje się w przypadku importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla których to czynności wysokość opodatkowania podatkiem określa się według stawek podatku obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego (zob. art. 41 ust. 14g u.p.t.u.).
Powoduje to, że skoro obowiązek podatkowy z tytułu wskazanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstanie 15 kwietnia 2024 r., przedmiotowe wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów opodatkowane jest według obowiązującej dla ryb od 1 kwietnia 2024 r. stawki 5%.
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Odpowiedź udzielona w dniu 12 kwietnia 2024 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi