Zwolnienie z VAT usług logopedycznych

Pytanie: W ramach prowadzonej działalności posiadam niezbędne uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy. Aktualnie prowadzę działalność w zakresie: diagnoza i terapia logopedyczna w ramach własnej działalności PKD 86.90.E - Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana. Czy mogę zastosować stawkę zw?

Odpowiedź: Tak, świadczone przez Pana usługi w zakresie diagnozy i terapii logopedycznej są zwolnione przedmiotowo z VAT.

Uzasadnienie: Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r., poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., zwolnione są od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r., poz. 799 z późn. zm.). Odwołanie się do art. 2 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy oznacza, że przez osobę wykonującą zawód leczniczy uważa się na gruncie VAT osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Brzmienie wskazanych przepisów budzi wątpliwości o tyle, że nie wynika z nich jakie konkretnie zawody uważa się za zawody medyczne. Nie ma to jednak w omawianej sytuacji większego znaczenia, gdyż w przypadku zawodu logopedy raczej nie ulega wątpliwości, że należy on do zawodów medycznych (zob. https://www.gov.pl/web/zdrowie/inne-zawody-medyczne1). W konsekwencji usługi logopedycznych świadczone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe korzystają ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c u.p.t.u. (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 maja 2024 r. – 0114-KDIP4-2.4012.140.2024.2.MMA).

Taki właśnie przypadek ma miejsce w Pańskim przypadku. A zatem świadczone przez Pana usługi w zakresie diagnozy i terapii logopedycznej są zwolnione przedmiotowo z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c u.p.t.u.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Odpowiedź udzielona w dniu 10 października 2024 r. dla:

Wolters Kluwer

zamów aktualizację odpowiedzi