Wyszukaj interesujące zagadnienie w serwisie podatkoweopinie.pl
Pytanie: Podatnik prowadzi zajęcia z nauki i doskonalenia pływania dla dzieci w wieku od 4 -15 lat. Czy takie zajęcia mogą być zwolnione z VAT, jeżeli osoba prowadząca zajęcia jest pedagogiem/nauczycielem wychowania fizycznego?
Odpowiedź: Świadczone przez podatnika usługi w zakresie nauki i doskonalenia pływania dla dzieci nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Świadczenie takich usług jest zwolnione od podatku VAT tylko, jeżeli świadczący te usługi podatnik jest zwolniony podmiotowo z VAT.
Uzasadnienie: Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r., poz. 361) – dalej u.p.t.u., zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.
Przedmiotowe zwolnienie nie obejmuje usługi nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, przy czym do usług tych nie zaliczają się usługi nauczania specjalistycznego. W konsekwencji świadczenie usług nauczania specjalistycznego nie korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 27 u.p.t.u.
W szczególności dotyczy to usług nauki pływania, co wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 21 października 2021 r. w sprawie C-373/19. W wyroku tym Trybunał stwierdził, że udzielanie lekcji pływania, ma pewne znaczenie i realizuje cel leżący w interesie ogólnym, jednak jest ono nauczaniem specjalistycznym, świadczonym w sposób doraźny, które nie jest samo w sobie równoważne z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębianiem oraz ich rozwojem, co jest charakterystyczne dla kształcenia powszechnego lub wyższego, w rozumieniu art. 132 ust. 1 lit. i oraz j Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r. z późn. zm.).
Powoduje to, że świadczone przez podatnika usługi w zakresie nauki i doskonalenia pływania dla dzieci nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Świadczenie takich usług jest zwolnione od podatku VAT tylko, jeżeli świadczący te usługi podatnik jest zwolniony podmiotowo z VAT (zwolnienie to obejmuje sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł, jak również sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200.000 zł – zob. art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u.).
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Odpowiedź udzielona w dniu 1 października 2024 r. dla:
zamów aktualizację odpowiedzi